Στην Σαρδηνία η Κάλιαρι θα επιδιώξει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα για να απομακρυνθεί κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη έχοντας ωστόσο εξ ορισμού δύσκολο έργο απέναντι στην φορμαρισμένη Ίντερ η οποία με δική της νίκη εδραιώνεται στην 3η θέση.

Η Ίντερ φαίνεται πως αφήνει πίσω της την αγωνιστική κρίση και δύνη στην οποία βρέθηκε στο δεύτερο μισό του Ιανουαρίου αφού έκλεισε τον Φεβρουάριο με τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία σε πέντε παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.
Μάλιστα θα είχαν το απόλυτο σε νίκες εάν δεν έφερναν εκείνη την ισοπαλία (3-3) κόντρα στην Φιορεντίνα την περασμένη μόλις αγωνιστική στο Artemio Franchi.

Σε εκείνο το ματς απέναντι στους “Βιόλα” η ομάδα του Λουτσιανο Σπαέλτι είχε ”γυρίσει” το ματς από 1-0 σε 1-3 αλλά τελικά αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στα χασομέρια με ένα αυστηρό πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ τους και με την χρήση του VAR.

Οι νερατζούρι ταξίδεψαν με καλή ψυχολογία στην Σαρδηνία λόγω των καλών πρόσφατων αποτελεσμάτων της ενώ είναι και πεισμωμένοι από την αδικία που υπέστησαν στην Φλωρεντία με τον 60χρονο τεχνικό να ετοιμάζει ίσως κάποιες αλλαγές στην 11αδα του απόψε αλλά όχι πολλές συγκριτικά τουλάχιστον με όσο είδαμε στο προηγούμενο ματς.

Μην ξεχνάμε πως μίλησε με κολακευτικά λόγια για το πόσο αρμονικά δένουν στην μεσαία γραμμή ο Μπρόζοβιτς με τον Βετσίνο αλλά και για τον Ναϊγκολάν για τον οποίο πιστεύει πως έχει να δώσει ακόμη πολλά.

Ανεβασμένοι δείχνουν και οι ακραίοι επιθετικοί: Πολιτάνο- Πέρισιτς ενώ για τον Λαουτάρο ο Σπαλέτι πιστεύει πως το σύγχρονο 9άρι πρέπει να κάνει περισσότερα στο γήπεδο από το να σκοράρει μονάχα γκολ και περιμένει βελτίωση στο τακτικό κομμάτι από τον νεαρό Αργεντινό φορ.

“Η ομάδα δεν εξαρτάται ποτέ από έναν παίκτη” δήλωσε ο τεχνικός των νερατζούρι και το... καρφί πήγαινε στο έτερο Αργεντινό φορ που πλέον βρίσκεται στην εξέδρα τον Μάουρο Ικάρντι.

Οι Νησιώτες με μια μόλις νίκη ( Πάρμα 2-1) στα οχτώ πιο πρόσφατα παιχνίδια τους στην κατηγορία έχουν μοιραία οπισθοχωρήσει αισθητά στον βαθμολογικό πίνακα και πλέον βρίσκονται στην 14η θέση και στο +6 από την γραμμή του υποβιβασμού.

Πιο συγκεκριμένα μετράνε 4/5 ήττες στα τελευταία τους ματς με πιο ανησυχητικό σημείο το ότι είναι αρκετά ...δυσκοίλιοι στο γκολ αφού δεν έχουν βρει καν δίχτυα στα τέσσερα 90λεπτα από αυτά τα οποία έχασαν σε όλα.
Δυο τέρματα πέτυχαν με τον Λεονάρντο Παβολέτι μέσα σε ένα 10λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο του εντός έδρας αγώνα τους με την Πάρμα (2-1) και πανηγύρισαν συνάμα και το μοναδικό τους “τρίποντο” στην πιο πρόσφατη 7άδα των αγώνων τους στην κατηγορία.

Πάντως στο τελευταίο τους χρονικά παιχνίδι έχασαν στην Γένοβα από την Σαμπντόρια με 1-0 ,με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του 36χρονου Φάμπιο Κουαλιαρέλα στα μισά της επανάληψης, έδειξαν κάποια σημάδια βελτίωσης.

Προϊστορία: Η Ίντερ αριθμεί 6/7 νίκες απέναντι στην Κάλιαρι σε όλες τις διοργανώσεις, σκοράροντας τουλάχιστον δυο γκολ μέσο όρο , ενώ είναι χαρακτηριστικό πως τα τέσσερα πιο πρόσφατα τα έχει κερδίσει από το πρώτο ημίχρονο.

* Με βάση την φόρμα , το momentum αλλά και την πρόσφατη παράδοση θα ρισκάρω με το 2ιπλό της Ίντερ σε απόδοση 1,75 στο διαδίκτυο. Λογικά θα συνοδευτεί και με λίγα γκολ αφού η Κάλιαρι σπάνια σκοράρει τελευταία.