Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, βλέποντας την Πατρονάτο να δίνει μάχη επιβίωσης στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, την στιγμή που η Ουρακάν διεκδικεί την 4η θέση.

Οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο ντέρμπι παραμονής στην έδρα της Τίγκρε, με το οποίο η Πατρονάτο βρέθηκε εντός της επικίνδυνη ζώνης στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού. Μπροστά στο σκορ η Πατρονάτο στη μονομαχία της με την Τίγκρε, στο εικοστό έκτο λεπτό, με αριστοτεχνικό πλασέ του Μπερτεράμε, αδυνατώντας όμως να διατηρήσει στο πρώτο ημίχρονο αυτό το προβάδισμα, καθώς η αντίπαλος της «απάντησε» στο τριάντα πέντε. Περισσότερες οι ευκαιρίες της ακολούθως στην επανάληψη, με το γκολ όμως από την πλευρά της Τίγκρε, μετά από τραγικό λάθος του 41χρονου γκολκίπερ Μπέρτολι, στο πεντηκοστό έκτο λεπτό. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Πατρονάτο, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι ο δεξιός ακραίος αμυντικός Χεμινιάνι και ο αριστερός μπακ Πανταλεόνε.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, μετά και το εντός 1-3 της περασμένης εβδομάδας από την Ουνιόν Σάντα Φε, το οποίο άφησε λίγο πίσω την Ουρακάν στη μάχη που δίνει με τις Ρίβερ Πλέιτ, Ατλέτικο Τουκουμάν και Βέλεζ για την 4η θέση. Πλασματικό πάντως ως αποτέλεσμα αυτό το 1-3, βλέποντας την Ουρακάν να έχει σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, την στιγμή που η Ουνιόν Σάντα Φε βρήκε δίχτυα όσες φορές πέρασε την σέντρα. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ουρακάν, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Τομάς Αντόλφο Ντουκό», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Άγνωστο πάντως, αν θα γίνουν ή όχι αλλαγές, καθώς ακολουθεί μεσοβδόμαδα η εντός έδρας πρεμιέρα της Ουρακάν στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες με την Κρουζέιρο.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Πατρονάτο, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ουρακάν.

Λεπτές οι ισορροπίες, καθώς ο παράγοντας έδρα και η καλή προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας για την Πατρονάτο, ισοσκελίζουν την ανωτερότητα της Ουρακάν. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.