Εκπληκτική αντίθεση έχουμε στην πορεία της Βιγιαρεάλ σε πρωτάθλημα και Ευρώπη αφού το κιτρινο υποβρύχιο είναι μια ανάσα απο την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, ενώ στο πρωτάθλημα κινδυνεύει με υποβιβασμό. Πρόκειται για κάτι αφύσικο, αλλά αποτελεί μια πραγματικότητα που φαίνεται και στα αποτελέσματα της.

Έτσι σήμερα καλείται να υπερασπιστεί τη μεγάλη νίκη που σημείωσε εκτός έδρας στην Αγία Πετρούπολη με 1-3. Για την ακρίβεια πρέπει να αυτοκτονήσει για να χάσει την πρόκριση, αφού ακόμα και με ήττα 2-0 περνάει στην επόμενη φάση.

Δύσκολα γίνονται τόσο μεγάλες ανατροπές, ενώ η Βιγιαρεάλ έχει αποδείξει την καλή της παρουσία στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Πάντως η νίκη στο πρώτο ματς της έδωσε την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν για να ανασάνει και στο πρωτάθλημα, αφού κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τη Λεβάντε με 2-0 και και να διατηρηθεί πάνω απο τη ζώνη του υποβιβασμού. Είναι επίσης σημαντικό να τονίσουμε ότι την Κυριακή υποδέχεται τη Βαγεκάνο και χρειάζεται μόνο νίκη.

Πρέπει να τονίσουμε ότι οι γηπεδούχοι παραμένουν αήττητοι στα εννιά τελευταία ματς στη διοργάνωση, αλλά έχουν κρατήσει μόλις μια φορά ανέπαφη την εσταί τους στα οκτώ τελευταία ματς.

Στα αγωνιστικά δεν αναμένονται πολλες αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που είδαμε πριν μια εβδομάδα στη Αγία Πετρούπολη. Με 3-5-2 θα παραταχθούν οι γηπεδούχοι.
Η Ζενίτ απο την άλλη πλευρά μάλλον αιφνιδιάστηκε απο την εξαιρετική εικόνα της Βιγιαρεάλ και αντιμετώπισε ουκ ολίγα προβλήματα στο αμυντικό της κομμάτι.
Άλλωστε δεν είναι σύνηθες φαινόμενο να δέχεται τρία γκολ σε ευρωπαικό ματς, αλλά και γενικότερα. Στο πρώτο ημίχρονο του πρώτου αγώνα δέχτηκε καίρια χτυπήματα στο 2ο ημίχρονο και μεσα σε επτά είχε δεχτεί δύο γκολ. Στη συνέχεια δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έφυγε απο το γήπεδο με σκυμμένο κεφάλι.

Στο εγχώριο πρωτάθλημα η Ζενίτ βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 40 βαθμούς, ενώ προέρχεται απο εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ούφα. Μάλιστα δέχτηκε πρώτη γκολ, αλλά απάντησε πριν τελειώσει το ημίχρονο.

Είναι δεδομένο ότι απόψε στο Μαδριγάλ η Ζενιτ καλείται να πάρει μεγάλα ρίσκα, ενώ εκτός θα είναι οι Ερόκιν και Μαρκίσιο. Οι φιλοξενούμενοι θα αγωνιστούν με 4-4-2, έχοντας τους Αζμούν και Τζούμπα στην επίθεση.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι Ρώσοι έχουν χάσει τα πέντε απο τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Πρόταση: Είναι σαφές ότι χρειάζεται να αυτοκτονήσει η Βιγιαρεάλ για να χάσει αυτή την πρόκριση. Ωστόσο είναι ευάλωτη στην άμυνα, ενώ και η Ζενίθ θα χρειαστεί να πάρει μεγάλο ρίσκ και να βγει μπροστά από νωρίς.

Πρόταση: goal & over 2.5