Στο «Καμπεόν ντελ Σίγλο» του Μοντεβιδέο, το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο, με την Πενιαρόλ σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας απέναντι στην Σαν Χοσέ το τρίποντο που θα την βάλει πάλι σε τροχιά πρόκρισης, μετά φυσικά την ήττα της πρεμιέρας στο Εκουαδόρ από τη Λίγκα Κίτο.

Το 0-2 της πρεμιέρας στο Εκουαδόρ από τη Λίγκα, συνάρτηση των έξι βαθμών που έχει ήδη η Φλαμένγκο στον συγκεκριμένο όμιλο, δίνουν χαρακτήρα «τελικού» στο σημερινό ματς για την Πενιαρόλ, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει απέναντι, ο θεωρητικά, «αδύναμος κρίκος» του 5ου γκρουπ, η Σαν Χοσέ. Πίσω στο σκορ στο ματς της πρεμιέρας στο Εκουαδόρ στο εικοστό πέμπτο λεπτό, βλέποντας ακολούθως το τέρμα της Λίγκα να «ξυπνάει» την Πενιαρόλ, η οποία ρίσκαρε, ψάχνοντας φυσικά το γκολ της ισοφάρισης. Χωρίς επιτυχία πάντως η προσπάθειες της, «πληρώνοντας» ταυτόχρονα τους χώρους που έδωσε στους γηπεδούχους, με το δεύτερο τέρμα της Λίγκα Κίτο, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε. Ακολούθησε πάντως το εντός 1-0 σε βάρος της Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, με το οποίο διατήρησε το απόλυτο και φυσικά την κορυφή, μετά τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του Απερτούρα.

Στην άλλη πλευρά, 0-1 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Φλαμένγκο, σε ένα ματς πάντως, στο οποίο βάσει εικόνας, η Σαν Χοσέ δικαιούταν τουλάχιστον τον βαθμό. Μοιρασμένο το συγκεκριμένο ματς, με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν και πρωταγωνιστές τους δύο γκολκίπερ, με την Φλαμένγκο πάντως πιο αποτελεσματική, βρίσκοντας δίχτυα στο εξηκοστό λεπτό, με το ψύχραιμο πλασέ του Γκαμπριέλ. Ακολούθησε το βαρύ 0-3 του πρωταθλήματος στο γήπεδο της από την Βίλστερμαν, με το οποίο «υποχώρησε» στην 8η θέση του Απερτούρα και στο -11 από την πρωτοπόρο Νασιονάλ Ποτοσί.

Προϊστορία: Δεκατρείς νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Πενιαρόλ, σε 15 συνολικά ματς στην ιστορία της, φιλοξενώντας ομάδες της Βολιβίας. Ισοπαλία με 1-1 το 1989 με την Δε Στρόνγκεστ, ενώ ήττα με 0-1 το 1998 από τη Μπολίβαρ, στα δύο από τα 15 συνολικά ματς που δεν κατάφερε να κερδίσει. Η σημερινή επίσης, θα είναι η «παρθενική» επίσκεψη της Σαν Χοσέ στην Ουρουγουάη.

Χαμηλός αλλά λογικός ο «άσος» για την Πενιαρόλ, η οποία είναι «υποχρεωμένη» να κερδίσει το σημερινό ματς και η οποία έχει πολύ καλή προϊστορία φιλοξενώντας ομάδες της Βολιβίας.