Εκ διαμέτρου αντίθετοι οι στόχοι των δύο ομάδων, με την Σοσιεδάδ να προσπαθεί να μην χάσει την επαφή της με την πρώτη εξάδα, την στιγμή που η Λεβάντε βρίσκεται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Βαρύ 2-5 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν» από την Σεβίλλη, με την Σοσιεδάδ πλέον στο -5, μετά το αποτέλεσμα αυτό, από την πρώτη εξάδα. Ανταγωνιστική η Σοσιεδάδ μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο είκοσι πέντε και στο οποίο όμως «απάντησε» τρία λεπτά αργότερα, με ένα διαγώνιο εντός περιοχής σουτ του Ογιαρζάμπαλ. Ανύπαρκτη πάντως στην επανάληψη, όπου δέχθηκε τέσσερα μαζεμένα γκολ σε διάστημα 21 λεπτών (48΄-69΄), μειώνοντας απλά σε 2-5, με πέναλτι του Ογιαρζάμπαλ στο εβδομήντα επτά. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Σοσιεδάδ, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ανοέτα», ενώ εκτός αποστολής, ο τιμωρημένος μέσος Ιγκόρ Σουμπέλδια και ο τραυματίας Βραζιλιάνος επιθετικός, Γουίλιαν Ζοσέ.

Στην άλλη πλευρά, τρεις συνεχόμενες ήττες, μετά και το εντός 0-2 της προηγούμενης αγωνιστικής από την Βιγιαρεάλ, βλέποντας τη Λεβάντε, να μην αισθάνεται πλέον ασφάλεια, καθώς βρίσκεται στο +5 μόνο από την επικίνδυνη ζώνη. Μαγική εικόνα πάντως αυτό το 0-2, σε ένα ματς στο οποίο η Λεβάντε ήταν πολύ πιο απειλητική, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες και ένα ακυρωθέν τέρμα από VAR και στο οποίο είδε την Βιγιαρεάλ να βρίσκει δύο φορές δίχτυα στις καθυστερήσεις. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες για τη Λεβάντε, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «θιουδάδ ντε Βαλένθια», ενώ με πρόβλημα ο Πορτογάλος στόπερ Ρούμπεν Βέζο και ο Ιβοριανός μέσος Ντουκουρέ.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σοσιεδάδ, μία για τη Λεβάντε και πέντε ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ανοέτα».

Αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία ανάμεσα σε δύο ιδιαίτερα απρόβλεπτες, τουλάχιστον το τελευταίο διάστημα, ομάδες. Παρόλα αυτά, επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας καθαρά στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό στο τέλος, να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.