Το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής στην Πορτογαλία, με την Σπόρτινγκ να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην 3η θέση τη Μπράγκα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Δραματικό 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μποαβίστα, το οποίο διατήρησε την Σπόρτινγκ στο -3 από τη Μπράγκα, με την 3η θέση να είναι πλέον εφικτός στόχος για τη «λιοντάρια», μετά φυσικά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ και την παρουσία τους στα ημιτελικά του κυπέλλου. Πίσω στο σκορ στο ματς με τη Μποαβίστα σχεδόν με την σέντρα του αγώνα (2΄), βλέποντας όμως την Σπόρτινγκ να συνέρχεται γρήγορα από το αρχικό σοκ και να φτάνει στο 1-1 στο δέκατο έβδομο λεπτό, από αυτογκόλ των γηπεδούχων. Κυρίαρχος ακολούθως στο ματς, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, με τη λύτρωση όμως, να έρχεται στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, από ανύπαρκτο πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες. Έντεκα νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Σπόρτινγκ, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 27χρονος Σέρβος μέσος Γκουντέλι.

Στην άλλη πλευρά, 0-0 για την Σάντα Κλάρα φιλοξενώντας την προηγούμενη αγωνιστική την Άβες, με την ομάδα από τις Αζόρες στην 8η θέση και στο +8 πλέον από την επικίνδυνη ζώνη. Κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο η Σάντα Κλάρα στο ματς με την Άβες, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα τις ευκαιρίες που δημιούργησε, σημειώνοντας πως είχε μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Πολύ πεσμένος ο ρυθμός πάντως στην επανάληψη, χωρίς μάλιστα να υπάρχουν ευκαιρίες, βλέποντας την Σάντα Κλάρα να «υπνωτίζεται» από το πολύ παθητικό παιχνίδι της μόνιμα αμυνομένης και καθόλου απειλητικής, Άβες. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Σάντα Κλάρα, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από τις Αζόρες, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Σπόρτινγκ.

Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ρισκάροντας φυσικά με κάτι πιο ελκυστικό, σε σχέση βέβαια με τον απελπιστικά χαμηλό «άσο» της Σπόρτινγκ, ποντάροντας πέρα της έφεσης στο σκοράρισμα των γηπεδούχων, στην άγνοια κινδύνου και την έλλειψη άγχους της Σάντα Κλάρα.