Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Αλντοσίβι να κάνει την ύστατη προσπάθεια, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος, για έξοδο στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, την στιγμή που η Κολόν θα έχει στο μυαλό της και το ματς που ακολουθεί μεσοβδόμαδα με τη Ντεπορτίβο Μουνισιπάλ στο Περού.

Τέσσερις συνεχόμενες αγωνιστικές μακριά από τα τρίποντα, μάλιστα και χωρίς τέρματα για την Αλντοσίβι, μετά και το 0-2 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Ιντεπεντιέντε, με θετικό πάντως, πως δεν έχει χάσει την επαφή της με τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Μία μόλις ευκαιρία για την Αλντοσίβι σε ολόκληρο το ματς στην έδρα της Ιντεπεντιέντιε, με απόλυτα δίκαιο το 0-2 για την αντίπαλο της, το οποίο προήλθε με τέρματα των γηπεδούχων στο τελευταίο λεπτό των δύο ημιχρόνων (45΄, 90΄). Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Αλντοσίβι, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Κολόν, σημειώνοντας πάντως πως η ομάδα της Σάντα Φε έβαλε φωτιά στη μάχη του τίτλου, με το εντός 1-1 της περασμένης εβδομάδας με την πρωτοπόρο Ράσινγκ. Μπροστά στο σκορ η Κολόν στο ματς με την Ράσινγκ με πέναλτι του Μορέλο, στο τριάντα δύο, βλέποντας όμως στην συνέχεια να προσπαθεί περισσότερο να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα και λιγότερο να ψάξει για το 2-0 που θα «τελείωνε» ουσιαστικά τον αγώνα. Κάτι τελικά, το οποίο «πλήρωσε» δύο λεπτά πριν το φινάλε, με την προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα, σε μια φάση διαρκείας, από τον Τσβίτανιτς. Τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Κολόν, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, αναμένοντας πάντως αλλαγές, λόγω του ματς που ακολουθεί για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα στο Περού με τη Ντεπορτίβο Μουνισιπάλ.

Προϊστορία: Μοιρασμένο απόλυτα το ρεκόρ σε τρία ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία στο «Χοσέ Μαρία Μινέγια», με 2-1 για την Αλντοσίβι το 2014, 1-1 ακολούθως το 2015, ενώ 2-0 για την Κολόν το 2016.

Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε, βλέποντας για την Αλντοσίβι πέρα του σημερινού ματς, να ακολουθεί αυτό στην έδρα της Ατλέτικο Τουκουμάν και το εντός της τελευταίας με τη Μπόκα. Απόλυτα λογικό, πως αν θέλει να έχει ελπίδες για έξοδο στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, θα πρέπει να πάρει το θεωρητικά πιο βατό εκ των τριών, δηλαδή το σημερινό, όπου έχει απέναντι την χωρίς νίκη μακριά από το γήπεδο της στο πρωτάθλημα Κολόν, η οποία από την πλευρά της θα έχει  στο μυαλό της και το ταξίδι στο Περού.