Στο «Σάντα Λάουρα» του Σαντιάγκο, το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, στο οποίο η γηπεδούχος Ουνιόν Εσπανιόλα θα ψάξει για το τρίποντο που θα την φέρει στην κορυφή, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Εννέα βαθμοί για την Ουνιόν Εσπανιόλα στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, βλέποντας μετά το 1-3 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Κόλο Κόλο, να «απαντάει» με τρία συνεχόμενα τρίποντα. Πιο συγκεκριμένα, 2-1 στην έδρα της Αντοφαγκάστα, 1-0 ακολούθως στο «Σάντα Λάουρα» σε βάρος της κυπελλούχου Χιλής, Παλεστίνο, ενώ εκτός 2-1 την περασμένη εβδομάδα στη μονομαχία της με την Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε, στο οποίο πάντως η Ουνιόν Εσπανιόλα βρέθηκε πίσω στο σκορ από μία σέντρα – σουτ, στο τριακοστό έβδομο λεπτό. Παρόλα αυτά, πιο αποτελεσματική στην επανάληψη, με το 1-1 με εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Μεχία στο εβδομήντα δύο, πραγματοποιώντας ακολούθως τη μεγάλη ανατροπή, ένα λεπτό πριν το φινάλε, με τον Καμπαγέρο (φωτό).

Στην άλλη πλευρά, έξι βαθμοί στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, με χαρακτηριστικό για την Ουατσιπάτο, πως εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα, επικρατώντας στο γήπεδο της 2-1 της Ο΄Χίγκινς και 2-0 την περασμένη εβδομάδα της Άουνταξ Ιταλιάνο, ενώ μακριά από αυτό, 1-3 από την Παλεστίνο και 0-3 από την Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε. Σημείο αναφοράς για την Ουατσιπάτο στο ματς με την Άουνταξ Ιταλιάνο, πως βρήκε δίχτυα όσες φορές πέρασε με αξιώσεις την σέντρα, με ισάριθμα πέναλτι, στο δέκα αλλά και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τους Μαρτίνες και Σούκαρ, αντίστοιχα. Σε παθητικό ρόλο πάντως ενδιάμεσα αυτών, δίνοντας την ευκαιρία στην Άουνταξ Ιταλιάνο να πιέσει και να έχει ευκαιρίες όχι για ένα, αλλά για περισσότερα τέρματα.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Ουνιόν Εσπανιόλα, τρεις για την Ουατσιπάτο και μία ισοπαλία, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σάντα Λάουρα».

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το momentum της Ουνιόν Εσπανιόλα, αλλά και το ότι η Ουατσιπάτο φαίνεται να είναι πολύ ευάλωτη μακριά από το γήπεδο της, έχοντας δεχθεί ήδη έξι γκολ σε δύο ματς.