Η Πεσκάρα γνωρίζει ότι με νίκη απόψε ανεβαίνει στην 2η θέση του πίνακα έστω και με ματς παραπάνω, ενώ η Κοζέντσα απέχει μόλις πέντε απο την πρώτη οκτάδα αλλά και έξι απο την επικινδυνη ζώνη.

Δεν φαίνεται να τίθεται θέμα για το αν η Πεσκάρα θα βρεθεί στα πλέι οφ, αλλά το ζήτημα είναι να μπορέσει να κλέψει μια απο τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν άμεσα στη μεγάλη κατηγορία. Οι γηπεδούχοι ποντάρουν πολλά στον παράγοντα έδρα, όπου κερδίζουν στα περισσότερα παιχνίδια τους.

Άλλωστε μιλάμε για μια απο τις καλύτερες έδρες του πρωταθλήματος, όπου μετράει εννιά νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.Στις τελευταίες δύο νίκες μάλιστα δεν δέχτηκε γκολ εντός έδρας, ενώ συνολικά δεν έχει δεχτεί γκολ εντός στα πέντε απο τα έξι τελευταία . Επίσης είναι σημαντικό να σημειώσουμε ότι έχει δείξει μεγάλη συνέπεια στο σκοράρισμα,έχοντας πετύχει γκολ για επτά σερί αγώνες.

Στα αγωνιστικά υπάρχουν σημαντικές απουσίες για τη Πεσκάρα, αφού τιμωρημένος είναι ο πρώτος σκόρερ Μανκούζο ,που έχει σημειώσει 17 γκολ σε 27 ματς. Επίσης ο μέσος Μπρούγκμαν είναι τραυματίας, ενώ βασικοί απόντες είναι επίσης οι Καμπανιάρο και Κανουτέ.

Η Κοζέντσα από την πλευρά της επιστρέφει στην Πεσκάρα, όπου πέρυσι πήρε την άνοδο στη Serie B, νικώντας στον τελικό των πλέι-οφ τη Σιένα με 3-1. Προέρχεται απο ήττα με 3-2 απο τη Μπρέσια, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Κατέρρευσε ομως στο δεύτερο μισό και το ματς γύρισε, στο 53’ το 2-1, με πέναλτι η ισοφάριση (75’), το 2-3 στις καθυστερήσεις. Είναι μια ομάδα που έχει φέρει 11 no goal στα 13 τελευταία παιχνίδια.

Στα αγωνιστικά, εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού παραμένει ο μέσος Παλμιέρο (20/0), ο δεξιός μπακ-χαφ Κόρζι (22/0) και ο κεντρικός αμυντικός Ίντα (17/2).

Προϊστορία: Μόλις τέσσερα ματς έχουν γίνει στην έδρα της Πεσκάρα, η οποία παραμένει αήττητη, έχοντας δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Πρόταση: Η Πεσκάρα έχει σημαντικές απουσίες απόψε, αλλά είναι ομάδα που έχει συνέπεια στο σκοράρισμα.