Το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Απερτούρα του Περού, βρίσκοντας την Ρεάλ Γκαρσιλάσο στην 5η θέση με εννέα βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, σημερινή της αντίπαλο.

Εννέα βαθμοί όπως προαναφέρθηκε για την Ρεάλ Γκαρσιλάσο μετά τις πέντε πρώτες αγωνιστικές, με τους στόχους της πάντως να περιορίζονται εντός συνόρων, μετά τον οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, αποκλεισμός της στον 1ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες από τη Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα από την Βενεζουέλα (0-1, 2-1). Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Αλιάνσα Ουνιβερσιδάδ, σε ένα ματς στο οποίο η Ρεάλ Γκαρσιλάσο ήταν κατώτερη του αναμενόμενου και στο οποίο βρέθηκε 0-2 πίσω στο σκορ στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Άξιο αναφοράς πάντως, πως μείωσε κόντρα στην ροή του αγώνα στο ενενήντα, με κοντινό πλασέ του Σόουζα, ενώ άγγιξε από το πουθενά το 2-2, έχοντας δοκάρι στις καθυστερήσεις. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 4-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Καχαμάρκα, βλέποντας τη Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ να βγάζει σημάδια αντίδρασης αμέσως μετά το εκτός 2-3 που είχε προηγηθεί από την Αγιασούτσο. Το 1-0 στο ματς με την Καχαμάρκα στο δέκατο πέμπτο λεπτό, με κεφαλιά του Κογιάσος, με τον Μιγιάν να «καθαρίζει» ουσιαστικά με πέναλτι στο σαράντα πέντε. Το 3-0 από τον Ροντρίγκες στο πενήντα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα τρία λεπτά αργότερα από τον Πολάρ, βλέποντας τη Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ στην συνέχεια να βγάζει το πόδι από το γκάζι, δίνοντας την ευκαιρία στην Καχαμάρκα να πετύχει το γκολ της τιμής. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ρεάλ Γκαρσιλάσο, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0), σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας καθαρά στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά. Η έδρα άλλωστε αλλά και το μεγάλο υψόμετρο του Κούσκο είναι παραδοσιακά τα τελευταία χρόνια τα βασικά όπλα της Ρεάλ Γκαρσιλάσο.