Στο ουδέτερο «Σαουσαλίτο» της Βίνα ντελ Μαρ, ο τελικός του Σούπερ Καπ ανάμεσα στην πρωταθλήτρια Χιλής, Κατόλικα και την κυπελλούχο Παλεστίνο, σημειώνοντας πως σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πενάλτι.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για την Κατόλικα, το σπουδαίο 3-2 του πρωταθλήματος στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Κόλο Κόλο, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στους «σταυροφόρους» να βρεθούν στην κορυφή, έστω και με συγκάτοικο την Ουνιόν Εσπανιόλα. Μπροστά στο σκορ η Κατόλικα στο ντέρμπι με την Κόλο Κόλο στο δέκατο τέταρτο λεπτό, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Φουενσαλίδα, ενώ πολύ απειλητική στις αντεπιθέσεις της στην συνέχεια, φτάνοντας στο 2-0 στο εξήντα, με κοντινό πλασέ του Σάεζ. Ο ίδιος παίκτης και το 3-0 στο εβδομήντα, «τιμωρώντας» τους πολλούς χώρους που έδωσε η Κόλο Κόλο, σημειώνοντας όμως πως το ντέρμπι πήρε χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε, καθώς η αδικαιολόγητη χαλάρωση της Κατόλικα, έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλο της να μειώσει σε 3-2. Εκτός συνόρων, τρεις βαθμοί για την Κατόλικα στις δύο πρώτες αγωνιστικές της φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, με βαρύ 1-4 στην πρεμιέρα στην Παραγουάη από τη Λιμπερτάδ, ενώ δραματικό 2-1 ακολούθως φιλοξενώντας την κυπελλούχο Αργεντινής, Ροζάριο, με το νικητήριο τέρμα με πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην άλλη πλευρά, στην 6η θέση του φετινού πρωταθλήματος η κυπελλούχος Παλεστίνο, με τελευταίο αγωνιστικό δείγμα το οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 3-3 στην έδρα της Ντεπόρτες Ικίκε. Ένα ματς, στο οποίο τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ήταν 3-1 μπροστά στο σκορ και στο οποίο όμως έδειξε τάσεις «αυτοχειρίας», καθώς δύο τραγικά λάθη του στόπερ Ντελ Πίνο, έδωσαν την ευκαιρία στη Ντεπόρτες Ικίκε να ισοφαρίσει σε 3-3. Εκτός συνόρων, ένας βαθμός για την Παλεστίνο στις δύο πρώτες αγωνιστικές της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, με άδικο, βάσει εικόνας, 0-1 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Ιντερνασιονάλ, ενώ 0-0 ακολούθως στο «Μονουμεντάλ» με την κάτοχο του τροπαίου Ρίβερ Πλέιτ.

Προϊστορία: Δεκαπέντε νίκες για την Κατόλικα, τρεις για την Παλεστίνο και έξι ισοπαλίες, σε 24 συνολικά ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Το παραπάνω ρεκόρ βέβαια αφορά ματς με γηπεδούχο τόσο την Κατόλικα όσο και την Παλεστίνο, καθώς δεν υπάρχει μονομαχία τους την τελευταία δεκαετία σε ουδέτερη έδρα.

Πιο ποιοτική η Κατόλικα και με την ψυχολογία στα ύψη μετά το δραματικό 2-1 στο Κόπα Λιμπερταδόρες σε βάρος της Ροζάριο και το 3-2 ακολούθως στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Κόλο Κόλο. Παρόλα αυτά, μιλάμε για τελικό Σούπερ Καπ σε ουδέτερη έδρα και απέναντι της βρίσκεται η σκληροτράχηλη Παλεστίνο, η οποία δεν θα έχει λογικά άγχος από την στιγμή που είναι το αουτσάιντερ.