Σε ρόλο φαβορί η Σπόρτινγκ Κριστάλ στην εκτός έδρας δοκιμασία της με την Ακαδέμια Καντολάο, βλέποντας την πρωταθλήτρια Περού να ψάχνει το έκτο της τρίποντο στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του Απερτούρα.

Τυπικά φιλοξενούμενη η Ακαδέμια Καντολάο στο εκτός έδρας 0-0, στο ντέρμπι της περασμένης εβδομάδας με την Σπορτ Μπόις, καθώς οι δύο ομάδες έχουν κοινή έδρα, φτάνοντας τους πέντε βαθμούς στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του Απερτούρα. Είχαν προηγηθεί, το εκτός 0-0 της πρεμιέρας με την Αλιάνσα Ουνιβερσιδάδ, το βαρύ 0-4 ακολούθως φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ, το 3-0 στην έδρα της Σπορτ Ουανκάγιο και το εντός 1-2 από την Αλιάνσα Λίμα. Ανύπαρκτη η Ακαδέμια Καντολάο στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι με την Σπορτ Μπόις, επιτρέποντας σημαντικές ευκαιρίες στην αντίπαλο της, έχοντας ταυτόχρονα κορυφαίο τον Αργεντινό γκολκίπερ Νικόσια. Στο ίδιο τέμπο μέχρι και τα μέσα της επανάληψης, με αποκορύφωση το χαμένο πέναλτι της Σπορτ Μπόις στο εξηκοστό όγδοο λεπτό, βλέποντας όμως την Ακαδέμια Καντολάο να μεταμορφώνεται στο τελευταίο εικοσάλεπτο, έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο οριζόντια δοκάρια. Τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Καμπέγιο.

Στην άλλη πλευρά, επιβλητικό 4-1 για την Σπόρτινγκ Κριστάλ φιλοξενώντας την Σέζαρ Βαγιέχο, βλέποντας την πρωταθλήτρια Περού να φτάνει στο πέμπτο της τρίποντο σε ισάριθμα ματς στο Απερτούρα. Το 1-0 στο συγκεκριμένο ματς στο τριάντα, με ψύχραιμο πλασέ του Αργεντινού, Ερέρα, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λομπατόν. Προβολή σε άδειο τέρμα από τον Ερέρα και 3-0 στο ογδόντα, κοντινό πλασέ από τον Ουρουγουανό, Παλάσιος και 4-0 στο ογδόντα εννέα, ενώ το 4-1 από την αντίπαλο της με πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκτός συνόρων, ένας βαθμός για την Σπόρτινγκ Κριστάλ στις δύο πρώτες αγωνιστικές της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, με οδυνηρό 4-5 στην πρεμιέρα στην Χιλή από την Κονσεπσιόν, ενώ 1-1 ακολούθως φιλοξενώντας την Γοδόι Κρουζ. Μοναδική απουσία για σήμερα, αυτή του 26χρονου μέσου Γκονζάλες, ο οποίος αγωνίστηκε χθες στο φιλικό 1-0 του Περού στο Νιου Τζέρσι σε βάρος της Παραγουάης.

Προϊστορία: Μοιρασμένο απόλυτα το ρεκόρ, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ακαδέμια Καντολάο. Πιο συγκεκριμένα, 2-0 για την Ακαδέμια Καντολάο το 2017, 1-1 ακολούθως την ίδια χρονιά, ενώ 3-0 για την Σπόρτινγκ Κριστάλ στο περσινό πρωτάθλημα.

Με το πόδι στο γκάζι στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος η Σπόρτινγκ Κριστάλ, χωρίς μάλιστα να δείχνει επηρεασμένη από την συμμετοχή της στην φάση των ομίλων του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες, έχοντας δικαίως τον τίτλο του φαβορί στο σημερινό ματς.