Το σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος, με την Κούκουτα να ψάχνει το τρίποντο που πολύ πιθανό να την φέρει στην κορυφή, ανάλογα βέβαια και με το αποτέλεσμα της Μιγιονάριος λίγες ώρες νωρίτερα, την στιγμή που η 10η Ατλέτικο Νασιονάλ προσπαθεί να βρεθεί στην πρώτη οκτάδα και τα πλέι οφ.

Οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 0-1 για την Κούκουτα την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μπουκαραμάνγκα, δίνοντας την ευκαιρία στη Μιγιονάριος, την Αμέρικα Κάλι αλλά και την πρωταθλήτρια Τζούνιορ να ισοβαθμήσουν μαζί της και να υπάρχει πλέον ένα καρέ στην κορυφή. Λιγοστές οι καλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μπουκαραμάνγκα, στο οποίο οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ κυρίως με κάποια μακρινά σουτ. Παρόλα αυτά, αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, βλέποντας τη Μπουκαραμάνγκα να κυριαρχεί και να έχει ευκαιρίες, «τιμωρώντας» τελικά την παθητική στάση της Κούκουτα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ακολούθησε το 1-1 στην έδρα της Αλιάνσα Πετρολέρα, για την φάση των ομίλων του κυπέλλου. Τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία για την Κούκουτα, σε πέντε ματς στο γήπεδο της στο Απερτούρα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 38χρονος μέσος Τσίκα.

Στην άλλη πλευρά, στην 10η θέση όπως προαναφέρθηκε η Ατλέτικο Νασιονάλ και στο -2 από την πρώτη οκτάδα, αλλά με ένα ματς λιγότερο, με σημείο αναφοράς για την κυπελλούχο Κολομβίας, πως είναι, τουλάχιστον για την ώρα, η «βασίλισσα» της ισοπαλίας, καθώς έρχεται από τρεις συνεχόμενες, μετρώντας ταυτόχρονα έξι συνολικά στο Απερτούρα. Ισοπαλία με 2-2 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Κάλι, σε ένα ματς στο οποίο βρέθηκε πολύ νωρίς 0-2 πίσω στο σκορ, «πληρώνοντας» αρχικά στο δεύτερο λεπτό ένα τραγικότατο λάθος του γκολκίπερ Κουαδράδο και στο έντεκα μια κακή προσπάθεια του αριστερού μπακ Μάφλα. Το 1-2 ακολούθως στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με εκπληκτική εκτός περιοχής φωτοβολίδα του Γκόμες (45΄), το 2-2 στο εβδομήντα τέσσερα με κεφαλιά του Σεπελίνι, αδυνατώντας πάντως, παρά τις προσπάθειες της, να πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Ατλέτικο Νασιονάλ, σε πέντε ματς στο Απερτούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ με την εθνική Κολομβίας, ο δεξιός ακραίος αμυντικός Παλάσιος και ο δεξιός μπακ Ματσάδο.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Κούκουτα, μία και για την Ατλέτικο Νασιονάλ και πέντε ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χενεράλ Σανταντέρ».

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, έχοντας από τη μία πλευρά την αήττητη και πολύ δυνατή στο γήπεδο της, Κούκουτα και στην άλλη την «βασίλισσα» των ισοπαλιών στο φετινό Απερτούρα, κυπελλούχο Κολομβίας, Ατλέτικο Νασιονάλ.