Το ματς με το οποίο ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής, με την πρωταθλήτρια Ρόζενμποργκ σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας αντίδραση μετά το 0-2 της πρεμιέρας στην έδρα της Μπόντο Γκλιμτ.

Σε ρηχά νερά η Ρόζενμποργκ στο ματς της πρεμιέρας στην έδρα της Μπόντο Γκλιμτ και απόλυτα δίκαιη, τουλάχιστον βάσει εικόνας, η ήττα της πρωταθλήτριας Νορβηγίας, με 0-2. Ανύπαρκτη επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο η Ρόζενμποργκ, πιστεύοντας περισσότερο πως θα πάρει το ματς μόνο με την φανέλα, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να πιστέψει στη νίκη, με το 0-1 για τους γηπεδούχους με ένα εκτός περιοχή σουτ στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό. Η ταφόπλακα ακολούθως για την πρωταθλήτρια Νορβηγίας, το δεύτερο τέρμα της Μπόντο Γκλιμτ στο εξηκοστό λεπτό, σημειώνοντας μάλιστα πως κορυφαίος της Ρόζενμποργκ στο τελευταίο ημίωρο και αυτός που την έσωσε από διασυρμό ήταν ο γκολκίπερ της. Αγώνας δρόμου για τους επιθετικούς Αντεγκμπένρο και Μποτχάιμ.

Στον αντίποδα, επικράτηση με 3-2 φιλοξενώντας τη Μπραν, βλέποντας την Οντ να μπαίνει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, παρά το γεγονός μάλιστα πως βρέθηκε πίσω στο σκορ στο συγκεκριμένο ματς στο πρώτο μόλις λεπτό. Το 1-1 για την Οντ στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Χοφ, πολύ καθοριστικό ακολούθως το 2-1 από τον Μπόρβεν στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (47΄), ενώ το 3-1 από τον ίδιο παίκτη στο εξηκοστό όγδοο λεπτό. Νωρίτερα πάντως από το 3-1, η Μπραν είχε σπουδαία ευκαιρία για το 2-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά στο τελευταίο τέταρτο του ματς, χωρίς όμως επιτυχία, μετά τη μείωση του σκορ με πέναλτι στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό. Με πρόβλημα, ο 21χρονος επιθετικός Χέλμερσεν.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Ρόζενμποργκ, μία για την Οντ και τρεις ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Λέκερνταλ».

Φαβορί η πρωταθλήτρια Νορβηγίας, περιμένοντας να βγάλει αντίδραση μετά τη μετριότατη εμφάνιση της πρεμιέρας. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας φυσικά επιφυλακτική στάση, καθώς απέναντι υπάρχει μια ομάδα η οποία έδειξε πως έχει το εύκολο γκολ και η οποία προβληματίζει αρκετά την τελευταία δεκαετία την Ρόζενμποργκ στο «Λέρκενταλ».