Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ντέρμπι ανάμεσα στην Βαλένθια και την συμπολίτισσα της Λεβάντε, καθώς οι «νυχτερίδες» δίνουν μάχη για την έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι, βρίσκονται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ήττα με 0-2 την προηγούμενη αγωνιστική στη Μαδρίτη από την Ράγιο Βαγιεκάνο, βλέποντας να παίρνει τέλος το μεγάλο αήττητο σερί της Βαλένθια σε όλες τις διοργανώσεις. Παρόλα αυτά, παραμένει εντός όλως των στόχων, καθώς στο πρωτάθλημα βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο -6 από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Σεβίλλη, είναι φιναλίστ του κυπέλλου, ενώ με το 3-1 της Πέμπτης στην έδρα της Βιγιαρεάλ, τσέκαρε, εκτός απροόπτου, εισιτήριο για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Κυρίαρχος η Βαλένθια στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με μεγαλύτερη όλων, το χαμένο πέναλτι του Ντάνι Παρέχο στο είκοσι οκτώ. Παρόλα αυτά, το γκολ από την πλευρά της αντιπάλου της, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τριάντα δύο, ενώ η ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με την Βαλένθια να έχει σπουδαίες ευκαιρίες για το 1-1 και τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να βρίσκει δεύτερη φορά δίχτυα στις καθυστερήσεις (91΄). Πέντε νίκες, δέκα ισοπαλίες και μία ήττα για την Βαλένθια, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μεστάγια», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο Αργεντινός δεξιός μπακ Ρονκάλια και ο μέσος Φεράν Τόρες.

Στην άλλη πλευρά, επτά αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για τη Λεβάντε, με αποτυχία σίγουρα το εντός 2-2 της περασμένης εβδομάδας με την ουραγό Ουέσκα, καθώς μπήκε πλέον σε ακόμα μεγαλύτερες περιπέτειες. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Λεβάντε στο ματς με την Ουέσκα, στο οποίο είχε το γκολ του Ρότζερ Μαρτί στο δέκατο ένατο λεπτό, αλλά και σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, εντελώς διαφορετική η εξέλιξη στην επανάληψη, σε σχέση φυσικά με αυτό που έψαχνε η Λεβάντε, με το 1-1 στο εξήντα τρία, το 2-1 με πέναλτι του Μοράλες στο εξήντα πέντε και το 2-2 στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Οριζόντιο δοκάρι μάλιστα για την Ουέσκα λίγο πριν το φινάλε για το 2-3, γλιτώνοντας ταυτόχρονα η Λεβάντε το έμφραγμα. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και οκτώ ήττες για τη Λεβάντε, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», ενώ με πρόβλημα ο στόπερ Σέρτζιο Ποστίγκο.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Βαλένθια και τρεις ισοπαλίες, σε οκτώ ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Λεβάντε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φαβορί η Βαλένθια, η οποία έχει βάθος στο ρόστερ και η οποία τα έχει καταφέρει περίφημα παίζοντας σε πολλά ταμπλό. Συνδυασμός πάντως της επικράτησης της με ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό.

Πρόταση: 1 & G/G