Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Μοντιλίβι», βρίσκοντας την Τζιρόνα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 14η θέση με 34 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από 18η και εντός επικίνδυνης ζώνης, σημερινή της αντίπαλο.

Τρεις συνεχόμενες ήττες, μετά και το 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Εσπανιόλ, βλέποντας την Τζιρόνα, να μπλέκει πλέον σε περιπέτειες. Σε ρηχά νερά η Τζιρόνα στο ματς με την Εσπανιόλ, στο οποίο γνώρισε απόλυτα δίκαια την ήττα, παρά το γεγονός πως ισοφάρισε προσωρινά με πέναλτι του Στουάνι (φωτό) στο ογδόντα, κόντρα στην ροή του αγώνα. Το 0-1 για την αντίπαλο της στο πενήντα εννέα, ενώ το 1-2 ένα λεπτό πριν το φινάλε, με αυτογκόλ του Μαροκινού γκολκίπερ Μπόνο, στην πλάτη του οποίου χτύπησε η μπάλα μετά από ένα εκτός περιοχής σουτ και κατέληξε στα δίχτυα. Δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Τζιρόνα, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μοντιλίβι», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα οι μέσοι Ντάγκλας Λουίς και Άλεξ Γκρανέλ.

Στην άλλη πλευρά, οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μπέτις, το οποίο διατήρησε την Βιγιαρεάλ εντός επικίνδυνης ζώνης. Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τη Μπέτις στο μεταξύ τους ματς, έχοντας αρχικά οριζόντιο δοκάρι, φτάνοντας ακολούθως στο 1-0 στο εντέκατο λεπτό. Παρόλα αυτά, άμεση η «απάντηση» της Βιγιαρεάλ, με το 1-1 δύο λεπτά αργότερα, με κεφαλιά του Ραμίρο Φούνες Μόρι. Εκ νέου προβάδισμα για τη Μπέτις στο εξήντα τρία, με την Βιγιαρεάλ στην συνέχεια να πιέζει για την ισοφάριση, έχοντας χαμένο πέναλτι ένα λεπτό πριν το φινάλε με τον Σάντι Καθόρλα. Ακολούθησε το εντός 1-3 από την Βαλένθια, στην πρώτη μονομαχία τους για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες για την Βιγιαρεάλ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Βίκτορ Ρουίθ.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Τζιρόνα, το 2-0 του 2012 και μία για την Βιγιαρεάλ, το 2-1 του 2017, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μοντιλίβι».

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για ντέρμπι παραμονής, ειδικά όταν αναμετρώνται δύο απρόβλεπτες και ευάλωτες αμυντικά ομάδες. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.