Το σπουδαιότερο, αναμφίβολα, ματς του σημερινού προγράμματος, με την πρωταθλήτρια Τζούνιορ στην 2η θέση του φετινού Απερτούρα και μοναδική ομάδα που διατηρεί το αήττητο, την στιγμή που η Ατλέτικο Νασιονάλ προσπαθεί να μην χάσει την επαφή της με την πρώτη οκτάδα.

Τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες για την Τζούνιορ, μετά και το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Λα Εκιδάδ, με την πρωταθλήτρια Κολομβίας να διατηρείται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και το -4 από την πρωτοπόρο Μιγιονάριος, παραμένοντας ταυτόχρονα, η μόνη αήττητη ομάδα όπως προαναφέρθηκε στο Απερτούρα. Πίσω στο σκορ η Τζούνιορ στο ματς με τη Λα Εκιδάδ στο δεύτερο μόλις λεπτό, «απαντώντας» όμως στο τριάντα τρία με κεφαλιά του Ρανγκέλ. Εκ νέου προβάδισμα για τη Λα Εκιδάδ με πέναλτι στο εξήντα τέσσερα, αλλά «απάντηση» και σε αυτό το γκολ των γηπεδούχων από την Τζούνιορ, ισοφαρίζοντας με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χινεστρόσα στο εβδομηκοστό πρώτο λεπτό. Σε αντίθεση πάντως με το Απερτούρα, κάκιστη η εικόνα της Τζούνιορ στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, όπου μετρά τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς. Τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες για την Τζούνιορ, σε επτά ματς στο Απερτούρα στη Μπαρανκίγια, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αγχωτικό 1-0 φιλοξενώντας την Αλιάνσα Πετρολέρα, βλέποντας την Ατλέτικο Νασιονάλ όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, αλλά να διατηρεί ταυτόχρονα την επαφή της με την πρώτη οκτάδα. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για την Ατλέτικο Νασιονάλ στο ματς με την Αλιάνσα Πετρολέρα, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, στο οποίο μάλιστα δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα και στο οποίο όμως αυξανόταν η πίεση με την πάροδο του χρόνου, όσο φυσικά το γκολ δεν ερχόταν. Το εντός περιοχής βολέ του Ντουάρτε πάντως, αυτό που έλυσε το γόρδιο δεσμό για την ομάδα του Μεντεγίν, στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Ατλέτικο Νασιονάλ, σε επτά ματς στο Απερτούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Τζούνιορ, τέσσερις για την Ατλέτικο Νασιονάλ και έξι ισοπαλίες, στις 17 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μπαρανκίγια, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Σούπερ Καπ).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Πολύ δυνατή στη Μπαρανκίγια η πρωταθλήτρια Κολομβίας, Τζούνιορ, χωρίς αυτό πάντως να σημαίνει πως μπορούμε να πάμε εύκολα κόντρα τη «μεγάλη» Ατλέτικο Νασιονάλ, παρά το γεγονός πως στο φετινό Απερτούρα δίνει μάχη για να μπει στην πρώτη οκτάδα.