Με στόχο το δύο στα δύο στο «Ολίμπια» η Χέλσινγκμποργκ, μετά φυσικά το εντός 3-1 της πρεμιέρας σε βάρος της Νόρκεπινγκ, ενώ να σπάσουν το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα οι φιλοξενούμενοι, καθώς έρχονται από τις ισοπαλίες με την Έλφσμποργκ και την Κάλμαρ.

Τρεις βαθμοί για την Χέλσινγκμποργκ στις δύο πρώτες αγωνιστικές, επικρατώντας 3-1 όπως προαναφέρθηκε στην πρεμιέρα στο «Ολίμπια» της Νόρκεπινγκ, ενώ ήττα με 1-2 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Χάκεν. Πίσω στο σκορ η Χέλσινγκμποργκ στο ματς στην έδρα της Χάκεν, από πέναλτι στο τριάντα εννέα, ενώ προβάδισμα δύο τερμάτων για την αντίπαλο της, δέκα λεπτά αργότερα. Αντίδραση στην συνέχεια προς το φινάλε από την Χέλσινγκμποργκ, μειώνοντας αρχικά στο ογδοηκοστό έκτο λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του 24χρονου Γκανέζου επιθετικού Μορό, έχοντας μάλιστα στις καθυστερήσεις δύο ευκαιρίες για την ισοφάριση. Αγώνας δρόμου, για τον 28χρονο διεθνή Ισλανδό επιθετικό Μπιάρνασον (φωτό).

Στην αντίπερα όχθη, δύο ισοπαλίες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές για την Χάμαρμπι, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), στην πρεμιέρα στην έδρα της Έλφσμποργκ και στην συνέχεια την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Κάλμαρ. Κυρίαρχος η Χάμαρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Κάλμαρ, στο οποίο όμως έμεινε πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τριακοστό δεύτερο λεπτό. Το 1-1 στην συνέχεια με εντυπωσιακή κεφαλιά ψαράκι του Τζούρντιτς στο εξηκοστό έβδομο λεπτό, ενώ δικαιολογημένα τα παράπονα της Χάμαρμπι για κακώς ακυρωθέν τέρμα ως οφσάιντ, του 33χρονου Σέρβου επιθετικού της στις καθυστερήσεις. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Χέλσινγκμποργκ και μία για την Χάμαρμπι, στις τρεις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ολίμπια». Σημείο αναφοράς, πως και οι δύο νίκες της Χέλσινγκμποργκ, το 2009 και το 2015 αλλά και αυτή της Χάμαρμπι, το 2016, ήταν με σκορ 1-0.

Αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Συνδυασμός ειδικών τερμάτων η επιλογή μου, πηγαίνοντας πιο επιφυλακτικά, παρά την προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας που δείχνει λίγα γκολ.

Πρόταση: Over 2,5 & G/G