Σε ρόλο φαβορί, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, η Χόνκα φιλοξενώντας τη Μάριεχαμν, ψάχνοντας για την δεύτερη νίκη της στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος, μετά φυσικά το 2-1 της πρεμιέρας στην έδρα της Ροβανιέμι.

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα η Χόνκα, καθώς επικράτησε 2-1 όπως προαναφέρθηκε στην πρεμιέρα στην έδρα της Ροβανιέμι, μετριάζοντας ταυτόχρονα τις εντυπώσεις για τον αποκλεισμό στο γήπεδο της στα προημιτελικά του κυπέλλου από την Ίλβες στην διαδικασία των πέναλτι. Κυρίαρχος η Χόνκα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς στην έδρα της Ροβανιέμι, ανοίγοντας το σκορ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (48΄) με τον 31χρονο Ισπανό επιθετικό, Μπόρχας Μάρτιν. Με το πόδι στο γκάζι στην συνέχεια, με το 2-0 στο εβδομηκοστό πρώτο λεπτό από τον Γκανέζο, Γκίντεον Μπα, έχοντας ευκαιρίες ακολούθως και για τρίτο τέρμα. Η μείωση του σκορ τελικά από την αντίπαλο της, κόντρα στην ροή του αγώνα, εννέα λεπτά πριν το φινάλε, χωρίς όμως η Χόνκα να προβληματιστεί στα λίγα λεπτά που απέμεναν μέχρι τη λήξη για να κρατήσει το τρίποντο. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 1-2 στην πρεμιέρα για τη Μάριεχαμν στην έδρα της Ελσίνκι, λίγες μέρες μετά το εντός 3-1 στην παράταση στα προημιτελικά του κυπέλλου σε βάρος της Λάχτι και την πρόκριση της φυσικά στα ημιτελικά. Μπροστά στο σκορ στην έδρα της Ελσίνκι στο εξήντα οκτώ με τον Μπομά, με το σοκ όμως για τη Μάριεχαμν να έρχεται στο φινάλε, καθώς η πρωταθλήτρια Φινλανδίας ισοφάρισε αρχικά στο ογδόντα εννέα και πραγματοποίησε ακολούθως την ανατροπή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκτός αποστολής για δεύτερο συνεχόμενο ματς, μετά φυσικά από αυτό της πρεμιέρας, ο μέσος Ίσακσον και ο επιθετικός Σίλβερχολτ.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Χόνκα, μία για τη Μάριεχαμν και έξι ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Έσποο σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας να μπλέξω με σημείο, καθώς τα ματς της πρεμιέρας δε μπορούν να μας οδηγήσουν σε ασφαλές συμπέρασμα. Πολύ καλή εμφάνιση βέβαια για την Χόνκα στο Ροβανιέμι, αλλά δε μπορεί να χαρακτηριστεί φαβορί όταν απέναντι έχει ένα αντίπαλο που λύγισε στις λεπτομέρειες ή έδειξε τάσεις «αυτοχειρίας» αν προτιμάτε στην έδρα της πρωταθλήτριας Ελσίνκι.