Το μίνι ντέρμπι της Μαδρίτης στο «Μπουτάρκε», αυτό που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής στη LaLiga, με τη Λεγκανές, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που μόνος στόχος για την Ρεάλ, αν φυσικά υπάρχει, είναι να βάλει πλάτη την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, «μισητή» συμπολίτισσα Ατλέτικο.

Επτά βαθμοί για τη Λεγκανές στις τρεις αγωνιστικές που προηγήθηκαν, βλέποντας τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να «καθαρίζει», εκτός απροόπτου, με την υπόθεση παραμονή. Επικράτηση αρχικά με 2-0 στο ντέρμπι των «μικρών» της Μαδρίτης στην έδρα της Χετάφε, 1-0 στην συνέχεια φιλοξενώντας την Βαδιαδολίδ, ενώ 1-1 την περασμένη εβδομάδα στην χώρα των Βάσκων στη μονομαχία της με την Αλαβές. Πολύ πιο απειλητική η Λεγκανές από την αντίπαλο της στο ματς με την Αλαβές, στο οποίο πάντως βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα πολύ αυστηρό πέναλτι στο δέκατο όγδοο λεπτό. Παρόλα αυτά, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με εντυπωσιακή σέντρα – σουτ του Αργεντινού μπακ – χαφ Τζόναθαν Σίλβα. Επτά νίκες, έξι ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Λεγκανές, σε 15 ματς στη LaLiga στο «Μπουτάρκε», ενώ εκτός αποστολής ο μέσος Όσκαρ Ροντρίγκεθ.

Στον αντίποδα, αγχωτικό 2-1 φιλοξενώντας την Έιμπαρ, σε ένα ματς στο οποίο η Ρεάλ πραγματοποίησε την ανατροπή, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ στο δεύτερο ημίχρονο και των δύο τερμάτων της, τον Καρίμ Μπενζεμά (φωτό). Πίσω στο σκορ η απερχόμενη πρωταθλήτρια Ευρώπης στο τριακοστό ένατο λεπτό, με το 1-1 όμως με εντυπωσιακή καρφωτή κεφαλιά του Μπενζεμά στο πενήντα εννέα. Αρκετή πίεση ακολούθως από την «βασίλισσα» για το 2-1, το οποίο ήρθε τελικά με νέα κεφαλιά του Μπενζεμά, εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Οκτώ νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Ρεάλ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», ενώ με πρόβλημα ο Βέλγος γκολκίπερ Κουρτουά και ο Βραζιλιάνος επιθετικός Βινίσιους Τζούνιορ.

Προϊστορία: Μία νίκη για τη Λεγκανές και τρεις για την Ρεάλ, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπουτάρκε», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο «Μπουτάρκε» η Λεγκανές, μάλιστα και χωρίς άγχος καθώς έχει «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, εκτιμώντας πως θα ζορίσει αρκετά σήμερα τη «μεγάλη» της συμπολίτισσα.