Μονομαχία με φόντο τα πλέι οφ στο «Αλφόνσο Λόπες» της Μπουκαραμάνγκα, βρίσκοντας την ομώνυμη ομάδα στην 12η θέση του Απερτούρα, με 19 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 8η στον βαθμολογικό πίνακα, σημερινή της αντίπαλο.

Αήττητο έξι αγωνιστικών για τη Μπουκαραμάνγκα μέχρι το ματς της Κυριακής στο «Ατανάσιο Χιραρντότ» του Μεντεγίν, στο οποίο όμως το σερί αυτό πήρε τέλος, καθώς γνώρισε βαριά ήττα με 0-4 από την ομώνυμη ομάδα. Το θετικό πάντως για τη Μπουκαραμάνγκα, πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη οκτάδα και τις θέσεις των πλέι οφ, καθώς βρίσκεται στο -2 μόλις από την 8η στον βαθμολογικό πίνακα, σημερινή της αντίπαλο. Πίσω στο σκορ στο ματς στο Μεντεγίν στο δεύτερο μόλις λεπτό, βλέποντας τη Μπουκαραμάνγκα να πέφτει ουσιαστικά στο καναβάτσο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (42΄), στο δεύτερο τέρμα της αντιπάλου της. Με το πόδι στο γκάζι η Μεντεγίν και στην επανάληψη, δίνοντας με δύο ακόμα τέρματα διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για τη Μπουκαραμάνγκα, σε έξι ματς στο Απερτούρα στο «Αλφόνσο Λόπες», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ – χαφ Βαλεσίγια.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα για την Όνσε Κάλντας το 0-1 της Κυριακής φιλοξενώντας την Τζαγκουάρες, ειδικά από την στιγμή που πέταξε στο γήπεδο της τρεις πολύτιμους βαθμούς, ειδικότερα κόντρα σε ένα αντίπαλο, θεωρητικά στα μέτρα της. Θετικό πάντως για την ομάδα του Μανισάλες, έστω και αν δεν είναι παρήγορο, το ότι διατηρήθηκε οριακά στην πρώτη οκτάδα. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Όνσε Κάλντας, σε επτά ματς στο Απερτούρα μακριά από το «Παλογκράντε» του Μανισάλες, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Όνσε Κάλντας, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Μπουκαραμάνγκα, σε όλες τις διοργανώσεις.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για μονομαχία δύο σχεδόν ισάξιων ομάδων, οι οποίες έχουν μάλιστα κοινό στόχο την είσοδο στα πλέι οφ. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά, έστω και αν πηγαίνω κόντρα την προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας.