Σε ρόλο φαβορί η Ατλέτικο Νασιονάλ στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στην πρώτη οκτάδα, ανάλογα βέβαια και με το αποτέλεσμα του αγώνα Ουνιόν Μαγκανταλένα – Αμέρικα Κάλι, λίγες ώρες νωρίτερα.

Τέσσερις βαθμοί για την Ατλέτικο Νασιονάλ στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, επικρατώντας αρχικά 1-0 της Αλιάνσα Πετρολέρα στο Μεντεγίν, ενώ 0-0 ακολούθως στη Μπαρανκίγια με την πρωταθλήτρια Τζούνιορ, σε ένα ματς μάλιστα, όπου βάσει εικόνας δικαιούταν κάτι περισσότερο. Καλύτερη και πολύ απειλητική η Ατλέτικο Νασιονάλ στο ματς με την Τζούνιορ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο σπατάλησε πολλές σημαντικές ευκαιρίες όχι για ένα αλλά για περισσότερα τέρματα και στο οποίο πάντως κινδύνεψε στις καθυστερήσεις, στη μοναδική ουσιαστικά αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της αντιπάλου της. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Ατλέτικο Νασιονάλ, σε έξι ματς στο Απερτούρα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες ήττες για την Πατριότας, βλέποντας με το βαρύ 0-4 στην έδρα της Ουνιόν Μαγκνταλένα και το 1-3 της Κυριακής φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Μιγιονάριος, να «υποχωρεί» στην 11η θέση και το -2 από την πρώτη οκτάδα. Πολύ νωθρό το ξεκίνημα της Πατριότας στο ματς με τη Μιγιονάριος και με πολλά λάθη μεταξύ κέντρου και μεγάλης της περιοχής, δίνοντας την ευκαιρία στην πρωτοπόρο του Απερτούρα να «καθαρίσει» ουσιαστικά τον αγώνα, με τρία τέρματα μέχρι το εικοστό δεύτερο λεπτό. Πολύ ανοιχτό ματς στην συνέχεια, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με την Πατριότας να μειώνει με πέναλτι του Φερνάντες στο εξηκοστό έκτο λεπτό, χωρίς όμως τίποτα περισσότερο. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Πατριότας, σε επτά ματς στο Απερτούρα μακριά από το «Ιντεπεντένσια» της Τούνχα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ατλέτικο Νασιονάλ και δύο ισοπαλίες, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Πατριότας, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φαβορί η Ατλέτικο Νασιονάλ, αλλά αρκετά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, συνδυασμός της επικράτησης της με ειδικό στοίχημα τερμάτων, εκτιμώντας πως απέναντι στην ευάλωτη αμυντικά Πατριότας, μπορεί να «ξεμπουκώσει» και να μην αρκεστεί σε ένα απλό τρίποντο.

Πρόταση: 1 & Over 2,5