Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Σιέρα Νεβάδα», με την Ουνιόν Μαγκνταλένα να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην πρώτη οκτάδα, την στιγμή που η 6η, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, Αμέρικα Κάλι, εξυπηρετείτε, στην χειρότερη των περιπτώσεων και με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Πολύτιμο και με πολλαπλό όφελος 1-0 το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της ουραγού Ριονέγκρο, βλέποντας την Μαγκνταλένα να πανηγυρίζει το πρώτο της «διπλό» στο Απερτούρα, να πλησιάζει σε απόσταση βολής από την πρώτη οκτάδα και να παίρνει ταυτόχρονα μεγάλη ανάσα στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού. O 19χρονος μέσος Λούνα ο σκόρερ και ταυτόχρονα η «χρυσή» αλλαγή για τον Χάρολντ Ριβέρα στο ματς με την Ριονέγκρο, καθώς το σουτ του στο εβδομηκοστό λεπτό, κόντραρε στον στόπερ των γηπεδούχων Ραμίρες, πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά και ξεγέλασε τον αντίπαλο γκολκίπερ, καταλήγοντας φυσικά στα δίχτυα. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Ουνιόν Μαγκνταλένα, σε επτά ματς στο Απερτούρα στο «Σιέρα Νεβάδα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τρεις συνεχόμενες ήττες για την Αμέρικα, μετά και το εντός 0-1 στο ντέρμπι μίσους του Κάλι με τη συμπολίτισσα Ντεπορτίβο, με θετικό πάντως το ότι διατηρείται, παρά το αρνητικό αυτό σερί, στην πρώτη οκτάδα. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με τη Ντεπορτίβο, με την αντίπαλο της πάντως πιο αποτελεσματική, καθώς βρήκε δίχτυα στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό. Πεσμένος παραδόξως ο ρυθμός στην επανάληψη, με την Αμέρικα να έχει περισσότερη κατοχή μπάλας αλλά να είναι φλύαρη, δίνοντας την ευκαιρία στη Ντεπορτίβο να διατηρήσει εύκολα, το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Αμέρικα Κάλι, σε επτά ματς στο Απερτούρα μακριά από το «Πασκουάλ Γκερέρο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ουνιόν Μαγκνταλένα, τρεις για την Αμέρικα Κάλι και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σιέρα Νεβάδα».

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά. Χαρακτηριστικό άλλωστε, πως η Ουνιόν Μαγκνταλένα παραμένει αήττητη στο γήπεδο της σε οκτώ συνεχόμενα ματς, σε πρωτάθλημα και κύπελλο, μετά τη μοναδική της ήττα στο «Σιέρα Νεβάδα», το οδυνηρό βάσει εξέλιξης, 3-4 της πρεμιέρας του φετινού Απερτούρα από την Τζαγκουάρες. Ένα ματς στο οποίο «πλήρωσε» την αφέλεια της, καθώς ενώ ισοφάρισε τρία λεπτά πριν το φινάλε 3-3, ενώ έχανε 0-3, είδε την αντίπαλο της να φτάνει στις καθυστερήσεις στο 3-4.