Στο ουδέτερο «Μπελαβίστα» της πόλης Αμπάτο και όχι στην φυσική έδρα της Μουσούκ Ρούνα, ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι οποίες έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το μεταξύ τους 1-1 στο πρώτο ματς στο «Σάντα Λάουρα» του Σαντιάγκο.

Αξίζει να τονιστεί, πως στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση νέας ισοπαλίας με 1-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Κυρίαρχος η Ουνιόν Εσπανιόλα στο πρώτο ματς, έχοντας πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, πέφτοντας όμως πάνω στον Παραγουανό γκολκίπερ της Μουσούκ Ρούνα, Μεντίνα, ο οποίος κατέβασε, χωρίς υπερβολή, τα ρολά. Σαν να μην έφτανε μάλιστα αυτό, η Μουσούκ Ρούνα βρήκε δίχτυα στη μοναδική της αντεπίθεση σε όλο το ματς, με τον Ρίβας, στο εβδομηκοστό λεπτό. Μόνο θετικό πάντως για την Ουνιόν Εσπανιόλα, πως κατάφερε στο ενενήντα να φτάσει στο 1-1 με κεφαλιά του Αλμονασίντ.

Εντός συνόρων, ισοπαλία με 1-1 το Σάββατο στο ίδιο γήπεδο για την Μουσούκ Ρούνα, φιλοξενούμενη της συμπολίτισσας Μακαρά, ανεβαίνοντας με το αποτέλεσμα αυτό στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στην άλλη πλευρά, οδυνηρό 2-3 την ίδια μέρα στην έδρα της Ντεπόρτες Ικίκε, σε ένα ματς στο οποίο η Ουνιόν Εσπανιόλα προηγήθηκε 2-0 έξι λεπτά πριν το φινάλε και στο οποίο πάντως κατάφερε, γιατί περί κατορθώματος πρόκειται, να δεχθεί μετά το ενενήντα τρία γκολ.

Προϊστορία: Ιστορικό το σημερινό ματς για τη Μουσούκ Ρούνα, καθώς θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της όχι μόνο κόντρα σε ομάδα της Χιλής, αλλά και γενικότερα στις διεθνείς συλλογικές διοργανώσεις της Λατινικής Αμερικής. Μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Ουνιόν Εσπανιόλα, στις πέντε προηγούμενες επισκέψεις της στο Εκουαδόρ, με μοναδική που δεν έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι, στο 2-2 του 2014 απέναντι στην Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε.

Πλασματικό το σκορ του πρώτου αγώνα, εκτιμώντας πως αν η Ουνιόν Εσπανιόλα είναι προσεκτική και πιο εύστοχη, θα καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο της «μικρής» και ταυτόχρονα «πρωτάρας» Μουσούκ Ρούνα.