Πολύ σπουδαίο βαθμολογικά ματς, με τη Μορεϊρένσε να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει ακόμα πιο κοντά στην 5η θέση και το Γιουρόπα Λιγκ, την στιγμή που η Τσάβες παίζει τα ρέστα της για την παραμονή.

Μεγάλη κερδισμένη της προηγούμενης αγωνιστική η Μορεϊρένσε, παρά το 1-1 στις Αζόρες με την τοπική Σάντα Κλάρα, καθώς αύξησε στους τέσσερις βαθμούς την απόσταση της από την Γκιμαράες, μετά την ήττα της τελευταίας στην έδρα της Ρίο Άβε. Πέρα όμως από τα παραπάνω, η χθεσινή εντός έδρας ήττα της Γκιμαράες από την Άβες, δίνει την ευκαιρία στη Μορεϊρένσε με νίκη σήμερα να βρεθεί στο +7 και να έρθει τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε, ακόμα πιο κοντά στην έξοδο της στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ. Πολύ δύσκολες οι καιρικές συνθήκες στις Αζόρες, στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με την Σάντα Κλάρα, με βροχή και δυνατό αέρα, στο οποίο η Μορεϊρένσε άνοιξε το σκορ στο δωδέκατο λεπτό με κεφαλιά του Πέδρο Νούνο. Αλλαγή δεδομένων πάντως από το τριάντα ένα, καθώς αναγκάστηκε να οπισθοχωρήσει όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του γκολκίπερ, Πέδρο Τριγκέιρα, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να ισοφαρίσει στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Πολιορκία ακολούθως από την Σάντα Κλάρα στην επανάληψη, με τη Μορεϊρένσε όμως να αντέχει, πανηγυρίζοντας ένα πολύτιμο, όπως αποδείχθηκε, βαθμό. Οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μορεϊρένσε, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος φυσικά ο γκολκίπερ Πέδρο Τριγκέιρα.

Στην άλλη πλευρά, καταστροφικό 2-2 φιλοξενώντας την αδιάφορη ουσιαστικά Μπελενένσες, το οποίο καθήλωσε την Τσάβες στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μπροστά στο σκορ η Τσάβες στο ματς με τη Μπελενένσες στο τέταρτο μόλις λεπτό, βλέποντας όμως στην συνέχεια να πατάει σε αυτό το γκολ και να είναι αδικαιολόγητα παθητική, δίνοντας την ευκαιρία στη Μπελενένσες να πραγματοποιήσει την ανατροπή. Με παίκτη λιγότερο από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καταφέρνοντας πάντως να σώσει τον βαθμό στο εβδομήντα έξι, ενώ δεύτερη αποβολή για την Τσάβες τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και δέκα ήττες για την Τσάβες, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο μέσος Σινγκ και ο επιθετικός Αντρέ Λουίς.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μορεϊρένσε, μία για την Τσάβες και μία ισοπαλία, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χοακίμ ντε Αλμέιδα Φρέιτας», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Ο παράγοντας έδρα δίνει προβάδισμα στο συγκεκριμένο ματς στη Μορεϊρένσε. Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς είναι άγνωστο το πως θα λειτουργήσει κάτω από πίεση, από την στιγμή που έχει φτάσει τόσο κοντά στην έξοδο της στο Γιουρόπα Λιγκ.