Πολύ σπουδαίο βαθμολογικά το ματς στο «Παλογκράντε», καθώς τόσο η Όνσε Κάλντας όσο και η Λα Εκιδάδ έχουν στόχο την πρώτη οκτάδα και τα πλέι οφ, με τους γηπεδούχους στην 9η θέση με 22 βαθμούς και τους φιλοξενούμενους στην 15η με 17 αλλά και με ένα αγώνα λιγότερο.

Ισοπαλία με 1-1 μεσοβδόμαδα για την Όνσε Κάλντας στην έδρα της Μπουκαραμάνγκα, βλέποντας την ομάδα του Μανισάλες, με το αποτέλεσμα αυτό, να «υποχωρεί» στην 9η θέση, καθώς μειονεκτεί στην διαφορά τερμάτων από την 8η στον βαθμολογικό πίνακα και ισόβαθμη της Ατλέτικο Νασιονάλ. Πίσω στο σκορ η Όνσε Κάλντας στο ματς με τη Μπουκαραμάνγκα στο δέκατο ένατο λεπτό, το 1-1 με κοντινό σουτ του Γκόμες στο σαράντα, σημειώνοντας μάλιστα πως αν υπήρχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσε να πραγματοποιήσει την ανατροπή. Τέσσερις νίκες και ισάριθμες ήττες για την Όνσε Κάλντας, σε οκτώ ματς στο Απερτούρα στο «Παλογκράντε», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την συμπολίτισσα Σάντα Φε, στο οποίο πάντως η Λα Εκιδάδ έμεινε με την πικρή γεύση πως δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ακολούθησε το εντός 0-0 με την Ιντεπεντιέντε Κάμπο Γκράντε από την Παραγουάη, για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, εκεί όπου η Λα Εκιδάδ ζορίστηκε αρκετά μέχρι να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί στην διαδικασία των πέναλτι, σημειώνοντας πως η αντίπαλος της είναι ομάδα 2ης κατηγορίας. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Λα Εκιδάδ, σε οκτώ ματς στο Απερτούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Όνσε Κάλντας, πέντε για τη Λα Εκιδάδ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Παλογκράντε».

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, παρά την αρνητική προϊστορία της Όνσε Κάλντας, όπως και στο ότι η Λα Εκιδάδ δεν θυμίζει σε τίποτα την περσινή ομάδα που πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία στο Κλαουσούρα.