Μονομαχία με φόντο το Τσάμπιονς Λιγκ στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης, καθώς η Χετάφε βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 5η θέση με 51 βαθμούς και η Σεβίλλη στην 4η με έναν περισσότερο.

Ισοπαλία με 2-2 για την Χετάφε την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Βαγιαδολίδ, βλέποντας τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης με το αποτέλεσμα αυτό, να «υποχωρεί» στην 5η θέση, βλέποντας πλέον την πλάτη της σημερινής της αντιπάλου. Μπροστά στο σκορ η Χετάφε στο ματς στην έδρα της Βαγιαδολίδ με μία εκπληκτική εκτός περιοχής φωτοβολίδα του Αραμπάρι, στο δέκατο τέταρτο λεπτό, το 1-1 ακολούθως στο τριάντα, αποβολή για τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης στο εξήντα δύο και ανατροπή από τους γηπεδούχους στο εξήντα εννέα. Παρόλα αυτά, η Χετάφε δεν παράτησε τα όπλα, ισοφαρίζοντας με πέναλτι του Χόρχε Μολίνα (φωτό), στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εννέα νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Χετάφε, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλφόνσο Πέρεθ», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο 30χρονος Ουρουγουανός δεξιός αμυντικός Σουάρες και ο συμπατριώτης του, αριστερός μπακ – χαφ Ολιβέρα.

Στην αντίπερα όχθη, κερδισμένη της προηγούμενης αγωνιστικής η Σεβίλλη, καθώς με το εντός 3-2 στο ντέρμπι μίσους σε βάρος της Μπέτις, εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμών της σημερινής της αντιπάλου και πέρασε στην 4η θέση, η οποία οδηγεί φυσικά στο Τσάμπιονς Λιγκ. Μπροστά στο σκορ η Σεβίλλη στο ντέρμπι με τη Μπέτις στο είκοσι έξι με κεφαλιά του Μουνίρ, έχοντας ευκαιρίες μάλιστα στην συνέχεια για ένα δεύτερο τέρμα. Το 1-1 ακολούθως από τη Μπέτις, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πενήντα πέντε, με την Σεβίλλη όμως να «καθαρίζει» ουσιαστικά το ντέρμπι, με την κοντινή προβολή του Σαράμπια στο πενήντα εννέα και το εκτός περιοχής σουτ του Βάσκες στο εξήντα τρία. Χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο μάλιστα μέχρι το φινάλε, παρά τη μείωση του σκορ από τη Μπέτις στο ογδοηκοστό δεύτερο λεπτό. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Σεβίλλη, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Πορτογάλος στόπερ Καρίσο.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Χετάφε, μία για την Σεβίλλη και δύο ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλφόνσο Πέρεθ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ματς που μπορεί να χαρακτηριστεί και «τελικός» της 4ης θέσης. Ιδιαίτερα αποτελεσματική στο «σπίτι» της η Χετάφε, αλλά σε καλό momentum η Σεβίλλη, η οποία έρχεται από μικρό νικηφόρο σερί σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο και η οποία μάλιστα εξυπηρετείται σήμερα, στην χειρότερη των περιπτώσεων και με την ισοπαλία.