Στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» της Σεβίλλης, το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής στη LaLiga, βλέποντας τη Μπέτις να παίζει ένα από τα τελευταία της χαρτιά, στην προσπάθεια της για έξοδο στην Ευρώπη, την στιγμή που η Βαλένθια προσπαθεί να διατηρηθεί, πρωτίστως, στην πρώτη εξάδα, «κρυφοκοιτάζοντας» όμως και την 4η θέση.

Ήττα με 2-3 την προηγούμενη αγωνιστική στο εκτός έδρας ντέρμπι μίσους από τη συμπολίτισσα Σεβίλλη, βλέποντας τη Μπέτις να βρίσκεται πλέον στο -6 τόσο από την πρώτη εξάδα, όσο και από την σημερινή της αντίπαλο. Κατώτερη του αναμενόμενου η Μπέτις στο ντέρμπι με την Σεβίλλη, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο δέκατο τέταρτο λεπτό. Το 1-1 ακολούθως από πλασέ του Λο Σέλσο, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πενήντα πέντε, αλλά τέλος ουσιαστικά στο ντέρμπι, με τα δύο τέρματα της Σεβίλλης, στο πεντηκοστό ένατο και το εξηκοστό τρίτο λεπτό. Το δεύτερο τέρμα της Μπέτις, με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση από τον Τέγιο στο ογδόντα δύο, χωρίς όμως κάτι περισσότερο μέχρι το φινάλε. Επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Μπέτις, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ενώ με πρόβλημα ο Πορτογάλος μέσος Γουίλιαμ Καρβάλιο.

Στον αντίποδα, 3-1 στο ντέρμπι της Βαλένθια στο «Μεστάγια» με την συμπολίτισσα Λεβάντε, βλέποντας τις «νυχτερίδες» όχι μόνο να διατηρούνται στην 6η θέση, αλλά να «κρυφοκοιτάζουν» όπως προαναφέρθηκε και την 4η, καθώς βρίσκονται στο -3 από την Σεβίλλη και το -2 από την Χετάφε. Εντός όλων των στόχων μάλιστα, καθώς πέρα του πρωταθλήματος, ξεπέρασε με δύο νίκες το εμπόδιο της Βιγιαρεάλ (3-1, 2-0) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, ενώ στα τέλη Μαΐου θα διεκδικήσει το κύπελλο από τη Μπαρτσελόνα. Μπροστά στο σκορ στο ντέρμπι με τη Λεβάντε, με κεφαλιά του Σάντι Μίνα στο δεύτερο μόλις λεπτό, το 1-1 από την αντίπαλο της, κόντρα στην ροή του αγώνα στο πενήντα πέντε από αυτογκόλ του Κάρλος Σολέρ, αλλά το 2-1 σχεδόν αμέσως (56΄), με διαγώνιο σουτ του Γκέντες. Τέλος στο ντέρμπι στο εξήντα τρία, με προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα από τον Σάντι Μίνα, ενώ ευκαιρίες στην συνέχεια από την Βαλένθια και για περισσότερα τέρματα. Πέντε νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Βαλένθια, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μεστάγια», ενώ με πρόβλημα ο Ιταλός δεξιός μπακ Πιτσίνι και ο μέσος Κοντογκμπιά.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μπέτις, δύο για την Βαλένθια και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Μπέτις στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ακόμα και για την ιδιαίτερα φορμαρισμένη και εντός όλων των στόχων της, Βαλένθια. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.