Το τελευταίο χρονικά ματς του προγράμματος της 9ης αγωνιστικής, με την Ουνιόν Εσπανιόλα να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στο -1 από την πρωτοπόρο Κατόλικα, την στιγμή που η Έβερτον Ντε Βίνα, βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ήττα σοκ, χωρίς υπερβολή, την προηγούμενη αγωνιστική με 2-3 στην έδρα της Ντεπόρτες Ικίκε, σε ένα ματς στο οποίο η Ουνιόν Εσπανιόλα, είχε προβάδισμα δύο τερμάτων, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Το 1-0 στο δέκατο όγδοο λεπτό, με κοντινό πλασέ του Βάρας, ενώ το 2-0, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο ογδόντα τέσσερα, από τον Γκονζάλες. Παρόλα αυτά, απίστευτη ανατροπή στο φινάλε από τη Ντεπόρτες Ικίκε, με το 1-1 στο ενενήντα με πέναλτι, ενώ δύο τέρματα ακολούθως στο δεύτερο και το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Ουνιόν Εσπανιόλα πάντως, μετρίασε τις εντυπώσεις από αυτό το πραγματικό σοκ, καθώς προκρίθηκε την Πέμπτη στον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, στην διαδικασία των πέναλτι σε βάρος της Μουσούκ Ρούνα. Τρεις νίκες και μία ήττα για την Ουνιόν Εσπανιόλα, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο «Σάντα Λάουρα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 26χρονος Κολομβιανός στόπερ Παλομέκε.

Στην άλλη πλευρά, 2-2 για την Έβερτον την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Κουρικό, βλέποντας την ομάδα της Βίνα Ντελ Μαρ να παίρνει ένα πολύτιμο βαθμό αλλά να της μένει βάσει εικόνας μια πικρή γεύση καθώς θα μπορούσε να φύγει με κάτι περισσότερο. Πιο συγκεκριμένα, μπροστά στο σκορ η Έβερτον Ντε Βίνα στο τρίτο μόλις λεπτό, με τον Ράμος, ενώ το 1-1 από την αντίπαλο της στο είκοσι ένα. Ο Ράμος σκόρερ και του 2-1, με ψύχραιμο πλασέ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (47΄), ενώ αρκετή πίεση ακολούθως από την Κουρικό, η οποία είχε αρχικά οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια ισοφάρισε στο ογδόντα τέσσερα. Ματς θρίλερ μέχρι το φινάλε, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν με πείσμα το τρίτο τους τέρμα, σημειώνοντας πάντως πως την πιο κραυγαλέα από τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν την είχε η Έβερτον Ντε Βίνα στις καθυστερήσεις. Δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Έβερτον, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Βίνα Ντελ Μαρ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ουνιόν Εσπανιόλα, τέσσερις για την Έβερτον Ντε Βίνα και μία ισοπαλία, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σάντα Λάουρα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», παρά την κούραση που πολύ πιθανό να υπάρχει στην Ουνιόν Εσπανιόλα από το ταξίδι μεσοβδόμαδα στο Εκουαδόρ, ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και στο ότι πιστεύω πως το πάθημα της προηγούμενης αγωνιστικής πρέπει να της έγινε μάθημα.