Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Αλμπέρτο Γκρισάλες» του Ριονέγκρο, με την ομώνυμη ομάδα να καίγεται καθώς είναι ουραγός τόσο στο Απερτούρα όσο και στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, την στιγμή που η «μεγάλη» Ατλέτικο Νασιονάλ ψάχνει τη νίκη με την οποία θα επιστρέψει στην πρώτη οκτάδα.

Ήττα με 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ουνιόν Μαγκνταλένα, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να εδραιώνει την Ριονέγκρο στην επικίνδυνη ζώνη της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού. Παρόλα αυτά, πολύ σπουδαία επιτυχία εκτός συνόρων, καθώς προκρίθηκε μεσοβδόμαδα στην Βολιβία στον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, στην διαδικασία των πέναλτι σε βάρος της Οριέντε Πετρολέρο. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Ριονέγκρο, σε οκτώ ματς στο Απερτούρα στο «Αλμπέρτο Γκρισάλες», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επιβλητικό 4-0 φιλοξενώντας την Πατριότας, βλέποντας την Ατλέτικο Νασιονάλ να συνεχίζει την αντεπίθεση της, στην προσπάθεια της φυσικά να προλάβει τα πλέι οφ. Εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ από τον Καντέλο και 1-0 στο τριακοστό πέμπτο λεπτό, ενώ 2-0 από το κοντινό πλασέ του Λουκουμί στο πενήντα ένα. Καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπάρκος (φωτό) και 3-0 στο εξήντα πέντε, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για την Ατλέτικο Νασιονάλ, από τον Περέα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Ατλέτικο Νασιονάλ, σε οκτώ ματς στο Απερτούρα μακριά από το «Ατανάσιο Χιραρντότ» του Μεντεγίν, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ριονέγκρο, δέκα για την Ατλέτικο Νασιονάλ και πέντε ισοπαλίες, στις 19 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλμπέρτο Γκρισάλες», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή μου το «διπλό», ποντάροντας στην καλύτερη κατάσταση της Ατλέτικο Νασιονάλ, η οποία θα παίξει ουσιαστικά «εντός έδρας», καθώς αναμένεται να γεμίσει από φιλάθλους της το «Αλμπέρτο Γκρισάλες» του γειτονικού Ριονέγκρο.