Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, καθώς με νίκη η Σεϊναγιόεν θα βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή, σημειώνοντας όμως πως με τρίποντο και η σημερινή της αντίπαλος, θα την πιάσει στην 2η θέση.

Επτά βαθμοί για την Σεϊναγιόεν στα τρία της πρώτα ματς στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας 1-0 στην εντός έδρας πρεμιέρας της με την Χέλσινγκφορς, 2-1 ακολούθως στο Τούρκου της Ίντερ, ενώ 0-0 την Πέμπτη που μας πέρασε φιλοξενώντας την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια Ελσίνκι. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την Ελσίνκι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο μεγάλοι πρωταγωνιστές και αυτοί που ευθύνονται για το 0-0 είναι οι δύο γκολκίπερ. Αγώνας δρόμου για τον 32χρονο αμυντικό Χούρμε.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις βαθμοί για την Ίλβες, σε δύο όμως ματς, με 2-0 στην έδρα της Κόκκολα και 0-0 ακολούθως φιλοξενώντας την Βάασα, σημειώνοντας επίσης, πως βρίσκεται και στα ημιτελικά του κυπέλλου μετά την πρόκριση της στην διαδικασία των πέναλτι μέσα στο Έσπο σε βάρος της Χόνκα. Περισσότερη ώρα με τη μπάλα στα πόδια της η Ίλβες στο ματς με την Βάασα, στο οποίο πάντως ήταν φλύαρη και άστοχη, στις λίγες αλλά όχι σπουδαίες ευκαιρίες που δημιούργησε, ενώ σημείο αναφοράς, πως λίγο έλειψε να «τιμωρηθεί» στις καθυστερήσεις, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της Βάασα. Σταθερά εκτός ο 19χρονος μέσος Χααράλα.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Σεϊναγιόεν, ισάριθμες για την Ίλβες και μία ισοπαλία, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.