Οι δυο τους αναμετρήθηκαν και το περασμένο Σάββατο για το πρωτάθλημα στο Μόναχο με την Μπάγερν Μονάχου να κερδίζει με 1-0 τόσο δύσκολα όσο φανερώνει και το τελικό αποτέλεσμα χάρη σε ένα τέρμα του Ζούλε στο τελευταίο 15λεπτο και ενώ οι “πράσινοι” αγωνιζόντουσαν με παίκτη λιγότερο , λόγω αποβολής, από την έναρξη της επανάληψης.

Το συγκρότημα του Φλόριαν Κόφελντ “λύγισε” λοιπόν στην Alianz Arena από την πρωταθλήτρια Μπάγερν με 1-0 με ένα τυχερό γκολ του στόπερ Ζουλε στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα και αφού πρώτα είχε αναγκαστεί να παίζει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σέρβου Βελίκοβιτς από το 58ο λεπτό.

Αξίζει να αναφερθεί πως αυτή ήταν η πρώτη ήττα μέσα στο 2019 για την Βέρντερ Βρέμης και συνάμα το 1ο ματς που δεν βρήκαν δίχτυα μετά από 33 συνεχόμενα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.
Συνάμα οι “πράσινοι” επιβεβαίωσαν το ...κόμπλεξ που βγάζουν όταν αντιμετωπίζουν τους Βαυαρούς αφού η ήττα τους αυτή ήταν η 19η (!) διαδοχική στο πρωτάθλημα.

Στον θεσμό του Κυπέλλου είναι αήττητοι εδώ και οχτώ αγώνες ενώ στους δυο προηγούμενους γύρους απέκλεισαν την Ντόρτμουντ στην διαδικασία των πέναλτι και την Σάλκε στα προημιτελικά.
Αμφίβολος είναι ο καλύτερος παίκτης της Βέρντερ ο Μαξ Κρούζε ( 10 γκολ, 9 ασίστ) λόγω τραυματισμού ενώ παραμένει εκτός και ο Νούρι Σαχίν λόγω τιμωρίας.

Οι Βαυαροί με το “ιδρωμένο” 1-0 λοιπόν απέναντι στην αποψινή τους αντίπαλο παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας να τους ακολουθεί κατά πόδας η Ντόρτμουντ η οποία συνέτριψε την Φράιμπουργκ με 4-0 και βρίσκεται στο -1.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας βρίσκεται για 10η συνεχόμενη σαιζόν κάτι που αποτελεί ρεκόρ στην διοργάνωση έχοντας φέτος μια εύκολη πορεία μέχρι εδώ.
Προκρίθηκαν στους δυο πρώτους γύρους με χαρακτηριστική άνεση απέναντι σε ομάδες της Δ΄ κατηγορίας ενώ στην συνέχεια απέκλεισαν την Σάλκε και στα ημιτελικά την Χαϊντενχαϊμ που παλεύει να φτάσει την 3η θέση και τα playoffs για την άνοδο από την Β΄ κατηγορία.

Πάντως τα περισσότερα παιχνίδια της φέτος στον θεσμό εξελίχθηκαν σε φεστιβάλ τερμάτων αφού πέτυχαν τουλάχιστον 3 γκολ ανά 90λεπτο στα 7/8 φετινά τους ματς.
Δεν θα κάνει μεγάλο Rotation στην 11άδα του απόψε ο Νίκο Κόβατς αφού ο Ζούλε είναι τιμωρημένος και οι: Νόιερ- Χάμες τραυματίες.

Προϊστορία: Η Μπάγερν έχει κερδίσει την Βέρντερ στα 16 πιο πρόσφατα μεταξύ τους παιχνίδια μαζί σε όλες διοργανώσεις. Έχει ενδιαφέρον πως στα τελευταία τέσσερα από αυτά το ημίχρονο είναι ισόπαλο.

* Λόγω πρόσφατης παράδοσης αλλά και της φόρμας των δυο ομάδων και της πρόσφατης εικόνας από το μεταξύ τους ματς θα ρισκάρω με την επιλογή του Χ στο πρώτο 45λεπτό σε απόδοση 2,45 στο διαδίκτυο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Χ Ημίχρονο