Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε στη LaLiga και μονόπλευρο, θεωρητικά, το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, καθώς η Λεγκανές είναι στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη και δύσκολα θα κινδυνέψει, την στιγμή που η Θέλτα έχει απόσταση δύο μόλις βαθμών από την γραμμή της παραμονής.

Τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για τη Λεγκανές, μετά και το 0-1 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο, με θετικό πάντως για τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, το +7 που προαναφέρθηκε, από την επικίνδυνη ζώνη. Υποτονική εμφάνιση για τη Λεγκανές στο ματς με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με αυτογκόλ του Εν-Νεσίρι. Φλύαρη μάλιστα και χωρίς ίχνος αντίδρασης μετά το 0-1, πέρα κάποιων ακίνδυνων εκτός περιοχής σουτ, δίνοντας την ευκαιρία στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, να φτάσει σε ένα πολύτιμο για αυτή και ταυτόχρονα ανέλπιστα εύκολο τρίποντο. Επτά νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Λεγκανές, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπουτάρκε», ενώ με πρόβλημα ο στόπερ Σιόβας, για τον οποίο πάντως υπάρχει η εκτίμηση πως ακόμα και αν είναι έτοιμος, δύσκολα θα ρισκάρουν την συμμετοχή του.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 μεσοβδόμαδα στην Βαρκελώνη με την Εσπανιόλ, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να αφήνει μια πικρή γεύση στην Θέλτα, τόσο βάσει εικόνας όσο φυσικά και βαθμολογικά, καθώς η ομάδα του Βίγκο θα μπορούσε να είχε φύγει από την πρωτεύουσα της Καταλονίας με κάτι περισσότερο. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, με την Εσπανιόλ πάντως πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ στο τριακοστό τρίτο λεπτό. Στο ίδιο τέμπο και στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, με τις δύο ομάδες μάλιστα να έχουν από ένα δοκάρι, με την Θέλτα πάντως να κυριαρχεί στο τελευταίο εικοσάλεπτο και να αγγίζει την ανατροπή, μετά φυσικά το 1-1 από το κοντινό πλασέ του Ουρουγουανού επιθετικού Μάξι Γκόμες, στο εβδομήντα δύο. Δύο νίκες, πέντε ισοπαλίες και δέκα ήττες για την Θέλτα, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Βίγκο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για τη Λεγκανές στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, ενώ 2-0 για την Θέλτα το 2017, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπουτάρκε».

Το «μαξιλαράκι» ασφαλείας που έχει η Λεγκανές, αλλά και η υποτονική της εμφάνιση στο εντός έδρας ματς μεσοβδόμαδα με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, με οδηγούν στην πλευρά της Θέλτα. Απαραίτητη η κάλυψη πάντως και όχι ξερό «διπλό», καθώς και η ομάδα του Βίγκο δεν εμπνέει εμπιστοσύνη μακριά από το γήπεδο της, με την επιλογή μου να έχει βάση περισσότερο το βαθμολογικό κίνητρο.