Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Ουνιόν Λα Καλέρα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 3η θέση με 18 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την 5η στον βαθμολογικό πίνακα, Ο΄Χίγκινς.

Ισοπαλία με 1-1 για την Ουνιόν Λα Καλέρα την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Άουνταξ Ιταλιάνο, βλέποντας με το αποτέλεσμα αυτό να «υποχωρεί» στην 3η θέση και στο -4 πλέον από την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο Κατόλικα. Κατώτερη του αναμενόμενου η Ουνιόν Λα Καλέρα στο ματς στην έδρα της Άουνταξ Ιταλιάνο και ευχαριστημένη μάλιστα, τουλάχιστον βάσει εικόνας, από τον ένα βαθμό. Πιο συγκεκριμένα, παθητική εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, στο οποίο επέτρεψε στην αντίπαλο της να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες και στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, μετά από ένα τραγικό λάθος του Αργεντινού γκολκίπερ, Μπατάγια (47΄). Παρόλα αυτά, το 1-1 στο εξηκοστό τρίτο λεπτό από σουτ του Λέιβα, κόντρα στην ροή του αγώνα, στη μοναδική φορά που πέρασε με αξιώσεις την σέντρα. Τέσσερις νίκες για την Ουνιόν Λα Καλέρα, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-0 για την Ο΄Χίγκινς φιλοξενώντας την εκ των ουραγών Κομπρεσάλ, βλέποντας την ομάδα της Ρανκάγκουα, να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από πέντε αγωνιστικές. Με τους καλύτερους οιωνούς η Ο΄Χίγκινς στο ξεκίνημα του συγκεκριμένου ματς, καθώς άνοιξε το σκορ στο πέμπτο μόλις λεπτό, με κεφαλιά ψαράκι του Μαγκαλάες. Χωρίς κάτι ιδιαίτερο πάντως από την Ο΄Χίγκινς στο πρώτο ημίχρονο πέρα από αυτό το γκολ, ενώ δικαιολογημένα τα παράπονα της Κομπρεσάλ για πέναλτι μαρς που της αρνήθηκε ο διαιτητής, λίγο μετά το 1-0. Χωρίς κάτι ιδιαίτερο μάλιστα και στην επανάληψη, πέρα από το 2-0, στο εβδομήντα δύο, από ψύχραιμο πλασέ του Σάλας, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ο΄Χίγκινς, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ουνιόν Λα Καλέρα, ισάριθμες για την Ο΄Χίγκινς και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την αποτελεσματικότητα και το απόλυτο της Ουνιόν Λα Καλέρα στο γήπεδο της, όπως και στη μέτρια εικόνα της Ο΄Χίγκινς μακριά από την Ρανκάγκουα.