Πολύ ισορροπημένο το ματς στο Έστερσουντ ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Χέλσινγκμποργκ, στην σκιά φυσικά του μεγάλου ντέρμπι μίσους που διεξάγεται την ίδια ώρα ανάμεσα στην Γκέτεμποργκ και την ΑΪΚ Στοκχόλμης.

Οκτώ βαθμοί για την Έστερσουντ στις πέντε πρώτες αγωνιστικές, σημειώνοντας πως με το 1-0 της Τετάρτης στην έδρα της Εσκιλστούνα, πανηγύρισε το πρώτο της «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα. Πιο εύκολη η επικράτηση της στο συγκεκριμένο ματς, σε σχέση φυσικά με αυτό που δείχνει το υπέρ της αποτέλεσμα, βλέποντας την Έστερσουντ να μην κινδυνεύει ιδιαίτερα και να κρατάει σχετικά εύκολα το γκολ του Ισλάμοβιτς στο εικοστό τέταρτο λεπτό, το οποίο έκανε και την διαφορά. Μία νίκη, το 3-2 σε βάρος της Φάλκενμπεργκ και μία ισοπαλία, το 1-1 με την Έλφσμποργκ, σε δύο ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα, ο 23χρονος Άγγλος μέσος Σέλαρς.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία για την Χέλσινγκμποργκ, το εντός 1-1 της Πέμπτης με την Σούντσβαλ, από την στιγμή που φιλοξενούσε έναν αντίπαλο, θεωρητικά, στα μέτρα της. Μοιρασμένο το ματς με την Σούντσβαλ, με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με το 0-1 στο εβδομήντα τέσσερα και το 1-1 για την Χέλσινγκμποργκ, δύο λεπτά πριν το φινάλε, με ψύχραιμο πλασέ του Μπόισεν. Δύο ήττες για την Χέλσινγκμποργκ, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, το 1-2 από την Χάκεν και το 1-3 από την Γκέτερμποργκ, ενώ αγώνας δρόμου για τον Ισλανδό επιθετικό Μπιάρνασον (φωτό).

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Έστερσουντ το 2016, στο μοναδικό ματς για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χέλσινγκμποργκ.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και τις αδυναμίες που βγάζει η Χέλσινγκμποργκ όταν απομακρύνεται από το γήπεδο της.