Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την Βαλερένγκα να θέλει όχι μόνο να επιστρέψει στα τρίποντα, αλλά και να διατηρήσει ταυτόχρονα το απόλυτο στο γήπεδο της, την στιγμή που με νίκη η Οντ θα πιάσει τη Μόλντε στην κορυφή, έχοντας μάλιστα ένα αγώνα λιγότερο.

Ισοπαλία με 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μπραν, βλέποντας την Βαλερένγκα να πανηγυρίζει, έστω και με σύμμαχο την τύχη, τον πρώτο της βαθμό μακριά από το γήπεδο της στο φετινό πρωτάθλημα. Πίσω στο σκορ στο εικοστό δεύτερο λεπτό, βλέποντας όμως την Βαλερένγκα να ισοφαρίζει στο τριάντα οκτώ, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Σάλα, κόντρα στην ροή του αγώνα, αντέχοντας μάλιστα στην συνέχεια στην ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Δύο νίκες για την Βαλερένγκα, σε ισάριθμα εντός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, το 2-0 σε βάρος της Μιοντάλεν και το 4-1 κόντρα στην Τρόμσο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δέκα βαθμοί για την Οντ σε τέσσερα ματς, έχοντας τρεις νίκες στο γήπεδο της, το 3-2 της πρεμιέρας με τη Μπραν, το 2-0 σε βάρος της Κρίστιανσουντ και το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής στη μονομαχία της με την Βίκινγκ, ενώ 1-1, ενδιάμεσα αυτών, στο μοναδικό εκτός έδρας στο Τροντχάιμ, με την ουραγό Ρόζενμποργκ. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Βίκινγκ, με τις δύο ομάδες πάντως στο 0-0, ενώ πολύ διαφορετική η εικόνα του στο δεύτερο μέρος, στο οποίο η Οντ κυριάρχησε, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι και στο οποίο έφτασε δίκαια στο 1-0, με κεφαλιά του Κάασα (φωτό), στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό. Σταθερά εκτός, χωρίς πλέον να επηρεάζει, ο επιθετικός Χέλμερσεν.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Βαλερένγκα, πέντε για την Οντ και μία ισοπαλία, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην πρωτεύουσα της Νορβηγίας.

Το σετ των τιμών δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική απόσταση των δύο ομάδων, εκτιμώντας πως ο παράγοντας έδρα δεν είναι από μόνος του αρκετός για να δώσει τον τίτλο του φαβορί στην Βαλερένγκα.