Στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα η Χέλσινγκφορς και με πλάτη μόνο την Κόκολα, την στιγμή που με νίκη η Χόνκα θα βρεθεί στην κορυφή, ανάλογα φυσικά και του αποτελέσματος της αναμέτρησης Ίντερ Τούρκου – Ελσίνκι, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Επιτυχία σίγουρα για την Χέλσινγκφορς, το 1-1 ως τυπικά φιλοξενούμενη της «μεγάλης» συμπολίτισσας και πρωταθλήτριας Ελσίνκι, καθώς οι δύο ομάδες αγωνίζονται στο ίδιο γήπεδο, βλέποντας να πανηγυρίζει τον πρώτο της βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα, μετά το εκτός 0-1 από την Σεϊναγιόεν και την εντός έδρας ήττα με το ίδιο σκορ από τη Λάχτι. Σε παθητικό ρόλο η Χέλσινγκφορς στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με την Ελσίνκι, αντέχοντας πάντως την πίεση της «μεγάλης» αντιπάλου της. Εντελώς διαφορετική όμως η εικόνα του ματς στην επανάληψη, βλέποντας την Χέλσινγκφορς να «ξυπνάει» μετά το προβάδισμα της Ελσίνκι στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό, ισοφαρίζοντας στο εξήντα πέντε, με ξερό εντός περιοχής του Τικίνιο, ψάχνοντας μάλιστα, έστω και χωρίς επιτυχία την ολική ανατροπή. Αγώνας δρόμου, για τον 36χρονο επιθετικό Κούκι.

Στην άλλη πλευρά, εννέα βαθμοί για την Χόνκα στα τέσσερα πρώτα της ματς στο νέο πρωτάθλημα, με 2-1 στην πρεμιέρα στο Ροβανιέμι σε βάρος της ομώνυμης ομάδας, 1-3 ακολούθως φιλοξενώντας τη Μάριεχαμν, 3-0 στην συνέχεια στην έδρα της Κουόπιο, ενώ 3-2 εντός την προηγούμενη αγωνιστική στη μονομαχία της με την Ίντερ Τούρκου. Μπροστά στο σκορ η Χόνκα στο τριάντα δύο, με τον Μπόρχας Μαρτίν, με τον Ισπανό επιθετικό σκόρερ και του 2-1 στο πενήντα οκτώ, αφού ενδιάμεσα η Ίντερ Τούρκου είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο σαράντα, το 2-2 ακολούθως στο εβδομήντα έξι, βλέποντας όμως να μην υπάρχει «απάντηση», στο 3-2 από τον Ιβάνοφ εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Χόνκα και μία ισοπαλία, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Χέλσινγκφορς, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ματς ειδικών συνθηκών αυτό με την Ελσίνκι, εκτιμώντας πως η Χέλσινγκφορς με το 1-1 απέναντι στη «μεγάλη» της συμπολίτισσα, έκρυψε τα προβλήματα που έχει κάτω από το χαλάκι.