Στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής, βρίσκοντας τη Μπέτις αλλά και την Εσπανιόλ με 43 βαθμούς και αμφότερες ουσιαστικά χωρίς στόχους, πέρα ίσως από το καλύτερο βαθμολογικό πλασάρισμα, καθώς είναι στο -7 από την 7η θέση και στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τρεις συνεχόμενες ήττες για τη Μπέτις, μετά και το βαρύ 0-4 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Λεβάντε, το οποίο ήταν η ταφόπλακα ουσιαστικά στις λιγοστές ελπίδες που είχε για την 7η θέση και την έξοδο στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ. Μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις της Μπέτις στο ματς στην έδρα της Λεβάντε, στο οποίο ήταν χωρίς υπερβολή ανύπαρκτη και στην οποία το τελικό σκορ, όσο και αν ακούγεται παράξενο, την κολακεύει. Επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες για τη Μπέτις, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ενώ με πρόβλημα, ο Πορτογάλος μέσος Γουίλιαμ Καρβάλιο.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την Θέλτα, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να είναι καταδικαστικό ουσιαστικά για την δεύτερη τη τάξει ομάδα της Βαρκελώνης στην προσπάθεια που έκανε για έξοδο στην Ευρώπη. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Θέλτα, με την Εσπανιόλ πάντως πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ στο τριακοστό τρίτο λεπτό. Στο ίδιο τέμπο και στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, όπου οι δύο ομάδες μάλιστα είχαν από ένα δοκάρι, βλέποντας όμως στο τελευταίο εικοσάλεπτο την Θέλτα να κυριαρχεί και να αγγίζει την ολική ανατροπή, μετά φυσικά το 1-1 στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό. Δύο νίκες, επτά ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Εσπανιόλ, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ εκτός για σήμερα οι μέσοι Γκρανέρο και Πιάτι, με τον πρώτο τιμωρημένο και τον δεύτερο τραυματία.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μπέτις, δύο για την Εσπανιόλ και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για μονομαχία δύο ισάξιων, τόσο αγωνιστικά όσο και βαθμολογικά, ομάδων. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.