Σε ρόλο φαβορί η Σεϊναγιόεν φιλοξενώντας την ουραγό Κόκκολα, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στην κορυφή, έστω και με δύο αγώνες περισσότερους από την Ίλβες, η οποία είναι αυτή που βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οκτώ βαθμοί για την Σεϊναγιόεν, στα πέντε πρώτα της ματς στο φετινό πρωτάθλημα, με χαρακτηριστικό πως ξεκίνησε με δύο νίκες, το εντός 1-0 σε βάρος της Χέλσινγκφορς και το 2-1 στο Τούρκου απέναντι στην τοπική Ίντερ, αλλά συνέχισε χωρίς τρίποντο στα υπόλοιπα τρία που ακολούθησαν. Πιο συγκεκριμένα, 0-0 φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια Ελσίνκι, 0-1 εντός από την πρωτοπόρο Ίλβες, ενώ 1-1 την Παρασκευή στην έδρα της Βάασα. Σε παθητικό ρόλο η Σεϊναγιόεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Βάασα, στο οποίο βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ, από αυτογκόλ του 19χρονου Γκανέζου μέσου Άρθουρ, στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό. Νωθρό το ξεκίνημα της μάλιστα και στην επανάληψη, όπου επέτρεψε σημαντικές ευκαιρίες στην αντίπαλο της, για ένα δεύτερο τέρμα. Παρόλα αυτά, η Σεϊναγιόεν «ξύπνησε» στο τελευταίο εικοσάλεπτο, καθώς μετά το 1-1 με το ξερό σουτ του Γιακούμπι στο εβδομήντα δύο, είχε δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες για την ολική ανατροπή. Τιμωρημένος για σήμερα, ο 31χρονος μέσος Χετεμάι (φωτό).

Στην άλλη πλευρά, επιτυχία σίγουρα για την Κόκκολα, το ότι βρίσκεται στα ημιτελικά του κυπέλλου. Παρόλα αυτά, ουραγός και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, με ένα μόλις βαθμό σε τέσσερα ματς, μετά και το βαρύ 0-4 της περασμένης Πέμπτης φιλοξενώντας τη Μάριεχαμν. Είχαν προηγηθεί, το εντός 0-2 από την Ίλβες και το 0-1 φιλοξενώντας την Ροβανιέμι, με χαρακτηριστικό, πως ο ένας βαθμός που έχει, ήρθε στο μοναδικό της μέχρι τώρα εκτός έδρας ματς, στο 2-2 με την Βάασα. Πίσω στο σκορ η Κόκκολα στο ματς με τη Μάριεχαμν στο εικοστό τρίτο λεπτό, σε μια φάση όπου ο σκόρερ της αντιπάλου της, Μπομά, πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του γκολκίπερ Μιλιμάκι σε πέναλτι του Σιντ, ενώ το 0-2 στο τριάντα τέσσερα. Αδυναμία στην συνέχεια από την Κόκκολα να μειώσει το σκορ, με την αντίπαλο της να φτάνει στο 0-3 στο ογδόντα εννέα και στο θριαμβευτικό 0-4 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αγώνας δρόμου, για τον 29χρονο Γκανέζο μέσο, Σάζε.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 1-1, σε ματς στην φάση των ομίλων του φετινού κυπέλλου, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Σεϊναγιόεν.

Χαμηλός αλλά λογικός ο «άσος», ο οποίος θα είναι και η επιλογή μου στο συγκεκριμένο ματς, ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το καλύτερο momentum της Σεϊναγιόεν και το κίνητρο της όχι μόνο να επιστρέψει στα τρίποντα, αλλά και να βρεθεί στην κορυφή.