Στην πρωτεύουσα της Χιλής ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, με την Κόλο Κόλο όχι μόνο σε ρόλο φαβορί, αλλά και με προβάδισμα πρόκρισης, μετά το υπέρ της 1-0 από την πρώτη τους μονομαχία στο Εκουαδόρ.

Να σημειωθεί, πως στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Κατόλικα Κίτο με 1-0, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στο Εκουαδόρ, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, πιο σημαντικές πάντως για την Κατόλικα Κίτο, η οποία είχε μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, με την Κόλο Κόλο όμως πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ με ένα ξερό εντός περιοχής σουτ του Παρέδες (φωτό), στο δέκατο έβδομο λεπτό. Αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, με την Κόλο Κόλο κυρίαρχο αλλά άστοχη, αδυνατώντας να φτάσει στο 2-0, πετώντας στα σκουπίδια τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Εντός συνόρων, αγχωτικό 1-0 το Σάββατο για την Κόλο Κόλο φιλοξενώντας την Αντοφαγκάστα, με τη λύτρωση να έρχεται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ανεβαίνοντας με το αποτέλεσμα αυτό στην 3η θέση και στο -5 από την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο Κατόλικα. Στην άλλη πλευρά, 2-1 την ίδια μέρα στην έδρα της Ντεπορτίβο Κουένκα, με σκόρερ δις τον Αμαρίγια (39΄, 60΄), το οποίο διατήρησε την Κατόλικα Κίτο στην 2η θέση του πρωταθλήματος του Εκουαδόρ και στο -4 από την πρωτοπόρο Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε.

Προϊστορία: Έντεκα νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Κόλο Κόλο, σε 16 εντός έδρας ματς στην ιστορία της απέναντι σε ομάδες του Εκουαδόρ, ενώ 0-2 για την Κατόλικα Κίτο το 2014 από την Ουατσιπάτο, στη μοναδική της επίσκεψη στο παρελθόν στην Χιλή.

Φαβορί η Κόλο Κόλο, αλλά αρκετά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, θα ποντάρω στην επικράτηση της από το πρώτο ημίχρονο, εκτιμώντας πως θα μπει δυνατά και για να «καθαρίσει» την πρόκριση, αλλά και για να μην δώσει δικαιώματα ταυτόχρονα στην ομάδα του Εκουαδόρ.