Στην πρωτεύουσα της Ουρουγουάης η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στην Σέρο και την Καχαμάρκα για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, βλέποντας τις δύο ομάδες να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 1-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο Περού.

Να σημειωθεί, πως στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση νέας ισοπαλίας με 1-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Μπροστά στο σκορ στο ματς στο Περού η Σέρο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ισκιέρδο στο τριάντα επτά, σημειώνοντας πως στο γκολ φέρει ευθύνη και ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, με την «απάντηση» όμως της Καχαμάρκα, δύο λεπτά αργότερα με κοντινή κεφαλιά του Κιντέρο. Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες μάλιστα να μην έχουν κάποια αξιόλογή ευκαιρία για το 2-1.

Εντός συνόρων, στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος Απερτούρα της Ουρουγουάης η Σέρο, έχοντας μόλις μία νίκη σε δέκα συνολικά ματς (1-2-7), τονίζοντας πως στον πάγκο της, σε σχέση μάλιστα με το πρώτο ματς με την Καχαμάρκα, δεν είναι πλέον ο Χόρχε Γκονζάλες, αλλά ο 45χρονος Εντγκάρδο Μαρτίνες. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το εκτός 1-1 με την πρωτοπόρο Πενιαρόλ, στο οποίο όχι μόνο ισοφάρισε στο εβδομηκοστό πρώτο λεπτό, αλλά άντεξε στην συνέχεια, παίζοντας με παίκτη λιγότερο. Στην αντίπερα όχθη, 0-0 το Σάββατο στην έδρα της Ακαδέμια Καντολάο, με το οποίο η Καχαμάρκα «υποχώρησε» στην 10η θέση του πρωταθλήματος Απερτούρα του Περού.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Σέρο το 2018 σε βάρος της Σπορτ Ροζάριο, στο μοναδικό εντός έδρας ματς στην ιστορία της απέναντι σε ομάδα του Περού. Ήττα με 0-4 το 2018 από την Ράμπλα Τζούνιορς για την Καχαμάρκα, στη μοναδική της επίσκεψη στο παρελθόν στην Ουρουγουάη.

Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, καθώς εκτιμώ πως η απόσταση των δύο ομάδων δεν είναι αυτή που δείχνει το σετ των τιμών, όσο και αν ο παράγοντας έδρα δίνει μικρό προβάδισμα στην Σέρο.