Στην πρωτεύουσα της Παραγουάης η δεύτερη μονομαχία των δύο ομάδων για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, βλέποντας τη Μινέρος να έχει μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 1-0 στην πρώτη τους κόντρα στην Βενεζουέλα.

Να σημειωθεί, πως στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Σολ ντε Αμέρικα με 1-0, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Καλύτερη και με σημαντικές ευκαιρίες η Σολ ντε Αμέρικα στο ματς στην Βενεζουέλα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, με το γκολ όμως να έρχεται από την πλευρά της Μινέρος, κόντρα στην ροή του αγώνα, με εντυπωσιακή κεφαλιά ψαράκι του Σουέρο, στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό.

Εντός συνόρων, 0-1 την Κυριακή φιλοξενώντας την Σπορτίβο Λουκένιο, με το οποίο η Σολ ντε Αμέρικα «υποχώρησε» στην 8η θέση του πρωταθλήματος Απερτούρα της Παραγουάης και στο -20 από την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο Ολίμπια. Στην αντίπερα όχθη, 1-1 την ίδια μέρα στην έδρα της Ατλέτικο Βενεζουέλας, το οποίο διατήρησε τη Μινέρος στην 4η θέση του φετινού Απερτούρα και στο -9 από την πρωτοπόρο Καραμπόμπο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σολ ντε Αμέρικα, σε ισάριθμα ματς στην ιστορία της φιλοξενώντας ομάδες της Βενεζουέλας, με 3-0 το 1989 σε βάρος της Ντεπορτίβο Τάτσιρα και επιβλητικό 7-1 το 2017 με την Εστουδιάντες ντε Καράκας. Μία ισοπαλία, το 0-0 2018 με τη Νασιονάλ Ασουνσιόν και δύο ήττες για τη Μινέρος, το 0-4 του 2012 από την Σέρο Πορτένιο και το 0-2 του 2013 από τη Λιμπερτάδ, στις τρεις προηγούμενες επισκέψεις της στην Παραγουάη.

Φαβορί η Σολ ντε Αμέρικα, αλλά πολύ χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, ποντάροντας συνδυαστικά στην επικράτηση της με ειδικό στοίχημα τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.

Πρόταση: 1 & Over 2,5