Στην Αρεκίπα και στο γήπεδο της Μελγκάρ ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 1ο της διοργάνωσης, καθώς η φυσική έδρα της Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ, το «Γκιγιέρμο Μπρισένο Ροσαμεντίνα» δεν πληροί τις προϋποθέσεις της CONMEBOL, με την Ιντεπεντιέντε με ξεκάθαρο προβάδισμα, μετά το υπέρ της 4-1 στο πρώτο ματς στην Αργεντινή.

Να σημειωθεί, πως στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ με 4-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Ασφυκτική η πίεση της Ιντεπεντιέντε στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ματς, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια, πριν ο Μπρίτες ανοίξει το σκορ με κοντινή προβολή στο τριακοστό έβδομο λεπτό. Το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από αυτογκόλ του δεξιού μπακ της Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ, Πέρες, ενώ το 3-0 με εκτός περιοχής φωτοβολίδα του Σάντσες, στο τεσσαρακοστό όγδοο λεπτό. Πέναλτι αλά Πανένκα από τον Ρομέρο στο εξήντα έξι και 4-0, ενώ η μείωση του σκορ από τη Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ, δύο λεπτά αργότερα.

Εντός συνόρων, 3-1 την Κυριακή φιλοξενώντας τη Μελγκάρ, το οποίο διατήρησε τη Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ στην κορυφή του πρωταθλήματος Απερτούρα του Περού και στο +3 από την δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα, Σπόρτινγκ Κριστάλ. Στην άλλη πλευρά, στην 7η θέση του πρωταθλήματος που ολοκληρώθηκε πρόσφατα η Ιντεπεντιέντε και έξοδος στο Κόπα Σουνταμερικάνα και της επόμενης χρονιάς, ενώ αποκλεισμός στην συνέχεια στον 1ο γύρο του νεοσύστατου Κόπα ντε λα Σούπερλιγκα από την Αρχεντίνος Τζούνιορς (2-3, 1-1).

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ, όχι μόνο με αντίπαλο ομάδα από την Αργεντινή, αλλά και γενικότερα στις διεθνείς συλλογικές διοργανώσεις της Λατινικής Αμερικής. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Ιντεπεντιέντε, στις πέντε προηγούμενες επισκέψεις της στο Περού.

Εκτίμηση μου, πως η Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ θα ψάξει για μια νίκη γοήτρου, για να φύγει φυσικά με ψηλά το κεφάλι, καθώς είναι πολύ δύσκολα ανατρέψιμο το βαρύ, ειδικά απέναντι σε μια ομάδα με το ειδικό βάρος και τις πολλές παραστάσεις της Ιντεπεντιέντε στις διεθνείς συλλογικές διοργανώσεις της Λατινικής Αμερικής. Παρόλα αυτά, δεν είναι εύκολα να πας και κόντρα την Ιντεπεντιέντε, όσο ασφάλεια και αν της δίνει το σκορ του πρώτου αγώνα. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.