Στο «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό η μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την πρωταθλήτρια Παλμέιρας σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το δεύτερο της τρίποντο στο φετινό Μπραζιλεϊράο μετά το 4-0 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Φορταλέζα, την στιγμή που η CSA έρχεται από βαριά ήττα στην έδρα της Σεαρά.

Βαρύ 0-4 για την CSA στην πρεμιέρα στην έδρα της Σεαρά, βλέποντας την ομάδα του Μασεϊό να καταλαβαίνει από πρώτο χέρι πως η μεγάλη κατηγορία είναι μια πολύ διαφορετική υπόθεση, σε σχέση φυσικά με τις τρεις προηγούμενες χρονιές όπου πανηγύρισε ισάριθμες ανόδους. Μοναδική ευκαιρία για την CSA στο συγκεκριμένο ματς, μια άστοχη κοντινή κεφαλιά του Πάτρικ Φαμπιάνο, λίγο πριν έρθει το πρώτο τέρμα της Σεαρά, στο εικοστό πρώτο λεπτό, βλέποντας στην συνέχεια την ομάδα του Μασεϊό να πετάει λευκή πετσέτα, ειδικά μετά την αποβολή του γκολκίπερ της, Ζοάο Κάρλος, στο σαράντα πέντε. Το 0-2 για την Σεαρά στο τριάντα τέσσερα, ενώ δύο ακόμα τέρματα για τους γηπεδούχους στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο ογδοηκοστό πρώτο και ογδοηκοστό ένατο λεπτό. Τιμωρημένος φυσικά για σήμερα, ο γκολκίπερ Ζοάο Κάρλος.

Στον αντίποδα, επιβλητικό 4-0 για την Παλμέιρας φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Φορταλέζα, βλέποντας φυσικά την πρωταθλήτρια Βραζιλίας να μπαίνει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Το 1-0 για την Παλμέιρας στο δέκατο έβδομο λεπτό, με κοντινό σουτ του Ζε Ραφαέλ, ενώ ευκαιρίες ακολούθως για την «βερντάο» για ένα ή και περισσότερα τέρματα, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Το 2-0 από τον Μάρκος Ρότσα στο πενήντα εννέα, το 3-0 με κοντινή κεφαλιά του Ζε Ραφαέλ στο εβδομήντα ένα, ενώ το τέταρτο τέρμα της Παλμέιρας, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με περίτεχνο πλασέ του Μπρούνο Ενρίκε. Εκτός συνόρων, πρόκριση στους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες, με στόχο πλέον την πρωτιά, στην εντός έδρας μονομαχία της με την Σαν Λορέντζο, στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, σημειώνοντας πως στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, εξυπηρετείται και με τον βαθμό της ισοπαλίας. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την CSA.

Πολύ μεγάλη τόσο η αγωνιστική όσο και η ποιοτική διαφορά ανάμεσα στην πρωταθλήτρια Βραζιλίας και τη νεοφώτιστη ομάδα του Μασεϊό, με απόλυτα λογικό να πέσει χαμηλά η τιμή του «διπλού». Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, θα ποντάρω στην επικράτηση της Παλμέιρας από το πρώτο ημίχρονο.