Σε ρόλο φαβορί η Κρουζέιρο φιλοξενώντας στο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε την Σεαρά, βλέποντας την κυπελλούχο Βραζιλίας να ψάχνει το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Μπραζιλεϊράο, μετά το 1-3 της πρεμιέρας στο θρυλικό «Μαρακανά» από την Φλαμένγκο.

Κατώτερη του αναμενόμενου η Κρουζέιρο στο ματς της πρεμιέρας στο «Μαρακανά» με την Φλαμένγκο, γνωρίζοντας απόλυτα δίκαια την ήττα με 1-3, μετριάζοντας ταυτόχρονα τις εντυπώσεις από την εξαιρετική παρουσία της στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά και την κατάκτηση του τοπικού πρωταθλήματος Μινέιρο. Μπροστά στο σκορ η Κρουζέιρο στο ματς με την Φλαμένγκο, στο σαράντα, κόντρα στην ροή του αγώνα, με ψύχραιμο πλασέ του Πέδρο Ρόσα, με την «απάντηση» όμως από την αντίπαλο της ένα λεπτό αργότερα, σε μια φάση όπου φέρει μεγάλη ευθύνη ο γκολκίπερ Φάμπιο. Κυρίαρχος στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο η Φλαμένγκο, με το 1-2 στο εξήντα επτά και το 1-3 στο ενενηκοστό λεπτό. Εκτός συνόρων, πέντε νίκες για την Κρουζέιρο σε ισάριθμα ματς στο Κόπα Λιμπερταδόρες, όντας η μοναδική ομάδα με το απόλυτο στην φάση των ομίλων. Τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Μουρίλο.

Στην αντίπερα όχθη, επιβλητικό 4-0 φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη CSA, βλέποντας την Σεαρά όχι μόνο να μπαίνει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, αλλά να πετυχαίνει και μια σπουδαία νίκη κόντρα σε ένα αντίπαλο με τον ίδιο ακριβώς στόχο. Μοναδικός κίνδυνος για την Σεαρά στο συγκεκριμένο ματς, μία άστοχη κοντινή κεφαλιά του επιθετικού της αντιπάλου της, Πάτρικ Φαμπιάνο, με το σκορ στο 0-0, βλέποντας όμως το νερό να μπαίνει στο αυλάκι μετά το 1-0, με την αριστοτεχνική κεφαλιά του Ρικάρντο Μπουένο, στο εικοστό πρώτο λεπτό. Το 2-0 με εξαιρετική ατομική προσπάθεια στο τριάντα τέσσερα, ενώ λευκή πετσέτα από την CSA στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν και αποβλήθηκε ο γκολκίπερ της, Ζοάο Κάρλος. Με το πόδι στο γκάζι στην επανάληψη η Σεαρά, με το 3-0 με διαγώνιο εντός περιοχής σουτ του Ζοάο Λούκας στο ογδόντα ένα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα, ένα λεπτό πριν το φινάλε, με κοντινή προβολή του Ρικάρντο Μπουένο. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Κρουζέιρο και μία για την Σεαρά, στις τρεις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε.

Χαμηλή αλλά λογική η τιμή του «άσου», περιμένοντας αντίδραση από την Κρουζέιρο, ειδικά κόντρα σε μια ομάδα που χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από το γήπεδο της.