Το ματς στο «Ενζενιάο», αυτό που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο, με τη Μποταφόγκο να έρχεται από ήττα στην πρεμιέρα στο «Μορουμπί» από την Σάο Πάολο, την στιγμή που η Μπαΐα πέτυχε σπουδαία νίκη στο Σαλβαντόρ σε βάρος της Κορίνθιανς.

Ήττα με 0-2 για τη Μποταφόγκο στο «Μορουμπί» από την Σάο Πάολο, στο ντεμπούτο μάλιστα στον πάγκο του 37χρονου Εντουάρντο Μπαρόκα, τον αντικαταστάτη δηλαδή του Ζε Ρικάρντο, ο οποίος λίγες μέρες νωρίτερα είχε «πληρώσει» το μάρμαρο για τον οδυνηρό αποκλεισμό στον 3ο γύρο του κυπέλλου από την 3ης κατηγορίας, Ζουβεντούδε (1-1, 1-2). Φλύαρη και ακίνδυνη η Μποταφόγκο στο ματς της πρεμιέρας με την Σάο Πάολο, επιτρέποντας στην αντίπαλο της να παίξει με υπομονή και να βρει τα δύο της τέρματα στο φινάλε των ημιχρόνων, με το 0-1 στο τεσσαρακοστό πρώτο και το 0-2 στο ογδοηκοστό τρίτο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, σπουδαίο 3-2 φιλοξενώντας την Κορίνθιανς, βλέποντας τη Μπαΐα να συνεχίζει με επιτυχίες, μετά την πρόκριση σε βάρος της 2ης κατηγορίας Λοντρίνα (4-0, 1-2) στο κύπελλο και την κατάκτηση του τοπικού πρωταθλήματος Μπαϊάνο. Πίσω στο σκορ η Μπαΐα στο ματς με την Κορίνθιανς στο σαράντα πέντε, καταφέρνοντας όμως να «απαντήσει» άμεσα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με κοντινή κεφαλιά του Αρτούρ Καΐκι. Καλύτερη και πιο απειλητική πάντως στην επανάληψη, με το 2-1 στο εβδομήντα έξι, από τον Αρτούρ, σημειώνοντας πως λίγο νωρίτερα είχε και οριζόντιο δοκάρι, ενώ το 3-1 έξι λεπτά πριν το φινάλε, με εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ροτζέριο. Το τελικό 3-2 ακολούθως στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού προηγουμένως η Μπαΐα είχε ευκαιρία στην κόντρα για ένα τέταρτο τέρμα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μποταφόγκο, τρεις για τη Μπαΐα και μία ισοπαλία, στις οκτώ μονομαχίες τους στο Ρίο την τελευταία δεκαετία, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Αρκετά εύθραυστο φαβορί η Μποταφόγκο, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που δείχνει πως βρίσκεται ακόμα σε μεταβατικό στάδιο μετά την φυγή του Ζε Ρικάρντο, ειδικότερα κόντρα στην επικίνδυνη και σε καλό momentum, Μπαΐα.