Στο «Βίλα Μπελμίρο» η πρώτη χρονικά αναμέτρηση του σημερινού προγράμματος, με την Σάντος σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Φλουμινένσε, ψάχνοντας το δεύτερο της τρίποντο σε ισάριθμα ματς στο νέο πρωτάθλημα, μετά το σπουδαίο 2-1 της πρεμιέρας στο Πόρτο Αλέγκρε σε βάρος της Γκρέμιο.

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα η ομάδα του 59χρονου Αργεντινού, Χόρχε Σαμπάολι, καθώς επικράτησε 2-1 στο Πόρτο Αλέγκρε της Γκρέμιο, λίγες μέρες μετά την πρόκριση της στον 4ο γύρο του κυπέλλου σε βάρος της Βάσκο (2-0, 1-2). Μπροστά στο σκορ στο ματς με την Γκρέμιο στο έκτο μόλις λεπτό, με εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό πλασέ του Εντουάρντο Σάσα, ενώ το 2-0 με εντός περιοχής βολέ του Φελίπε Τζόναταν, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τριάντα πέντε. Κορυφαίος ακολούθως στην επανάληψη, ο γκολκίπερ Βαντερλέι, ο οποίος την κράτησε όρθια στις κατά κύματα επιθέσεις της Γκρέμιο, ενώ η μείωση του σκορ από την αντίπαλο της, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τιμωρημένος για σήμερα, ο Παραγουανός επιθετικός, Γκονζάλες.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα για την Φλουμινένσε, το 0-1 της πρεμιέρας στο «Μαρακανά» από την Γκοϊάς, λίγες μέρες μετά την δραματική της πρόκριση στον 4ο γύρο του κυπέλλου στην διαδικασία των πέναλτι σε βάρος της 3ης κατηγορίας, Σάντα Κρουζ. Κατώτερη του αναμενόμενου η Φλουμινένσε στο ματς της πρεμιέρας με την Γκοΐας, στο οποίο μάλιστα είχε τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, κόντρα στην ροή του αγώνα, σε χαμένο πέναλτι του Λουσιάνο. Σε ρηχά νερά και στην επανάληψη, με τη «μαχαιριά» από την αντίπαλο της να έρχεται ένα λεπτό πριν το φινάλε, από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράφαελ Βας. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Σάντος, δύο για την Φλουμινένσε και ισάριθμες ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Βίλα Μπελμίρο».

Δεδομένο πως το αγωνιστικό δείγμα των δύο ομάδων είναι μικρό, καθώς έχουμε εικόνα μόνο από τα ματς της πρεμιέρας. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως η Σάντος δεν θα θέλει να «πετάξει» στα σκουπίδια το σπουδαίο «διπλό» της πρεμιέρας σε βάρος της Γκρέμιο.