Στην πρωτεύουσα της Παραγουάης η δεύτερη μονομαχία των δύο ομάδων για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, με τη Ντεπορτίβο Κάλι με μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 1-0 στην πρώτη μεταξύ τους κόντρα στην Κολομβία.

Να σημειωθεί, πως στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Γκουαρανί με 1-0, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Το γκολ του Βελάσκο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44΄), αυτό που έκανε την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στο ματς στην Κολομβία, ενώ σημείο αναφοράς οι τρεις αποβολές της Γκουαρανί στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα, των τιμωρημένων για σήμερα, Ντε Λα Κρους (δεξιός μπακ) Ακίνο (μέσος) και Φερνάντες (μέσος).

Εντός συνόρων, στην 4η θέση του Απερτούρα της Παραγουάης η Γκουαρανί και στο -13 από την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο, Ολίμπια, με χαρακτηριστικό πως έρχεται από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, με πιο πρόσφατη εξ αυτών, το 0-0 φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Σαντανί. Στην αντίπερα όχθη, σπουδαίο 2-1 την Κυριακή φιλοξενώντας την Ριονέγκρο, το οποίο έφερε τη Ντεπορτίβο Κάλι στην 4η θέση της κανονικής διάρκειας του Απερτούρα της Κολομβίας, αγγίζοντας σχεδόν, μία αγωνιστική πριν το φινάλε, την είσοδο της στα πλέι οφ.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 1-1 το 1970, στην προηγούμενη κόντρα στην ιστορία των δύο ομάδων με γηπεδούχο την Γκουαρανί, για την φάση τότε των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά. Κάτι που έγινε φυσικά και στο πρώτο ματς, σε ένα ζευγάρι γενικότερα, στο οποίο η πρόκριση αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες.