Στο «Μοϊσές Λουκαρέλι», το τρίτο χρονικά ματς του προγράμματος της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας, βλέποντας τόσο την Πόντε Πρέτα όσο και την Κρισιούμα, να ψάχνουν τους πρώτους τους βαθμούς, μετά τις ήττες της πρεμιέρας από την Κοριτίμπα και την Κουϊαμπά, αντίστοιχα.

Ένα από τα φαβορί της ανόδου η Πόντε Πρέτα, η οποία ξεκίνησε πάντως με ήττα με 0-2 στην πρεμιέρα της στην Κοριτίμπα, από την ομώνυμη ομάδα. Κατώτερη του αναμενόμενου η Πόντε Πρέτα στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο παραδόθηκε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν και είδε την αντίπαλο της να βρίσκει δύο φορές δίχτυα με τον Ροντριγκάο, την πρώτη με πέναλτι στο εικοστό λεπτό και την δεύτερη με ψύχραιμο πλασέ στο τριάντα έξι. Κολακευτικό μάλιστα αυτό το 0-2, καθώς στην επανάληψη η αντίπαλος της είχε σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, ενώ σημείο αναφοράς το χαμένο πέναλτι της Πόντε Πρέτα στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, από τα «βαριά» ονόματα της κατηγορίας η Κρισιούμα, έχοντας μάλιστα στην κατοχή της και ένα κύπελλο Βραζιλίας, βλέποντας όμως να διανύει πέτρινα χρόνια, καθώς ξεκινάει με στόχο την παραμονή. Κάκιστο το ξεκίνημα της ομάδας του 51χρονου Ζίλσον Κλέινα, βλέποντας να είναι ακίνδυνη, άγευστη και άοσμη στην εντός έδρας πρεμιέρα της με τη νεοφώτιστη Κουϊαμπά, από την οποία μάλιστα ηττήθηκε 0-1, με το γκολ «μαχαιριά» να έρχεται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Προβληματισμός γενικότερα με το καλημέρα, καθώς είχε προηγηθεί λίγες μέρες νωρίτερα ο αποκλεισμός στην διαδικασία των πέναλτι στον ημιτελικό του τοπικού πρωταθλήματος Καταρινένσε από την Αβαΐ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Πόντε Πρέτα και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Κρισιούμα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Χαμηλή αλλά λογική η τιμή του «άσου», περιμένοντας αντίδραση από την Πόντε Πρέτα, μετά την ήττα της πρεμιέρας στην Κοριτίμπα, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει απέναντι ένας αντίπαλος που φαίνεται πως θα αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα μέσα στην χρονιά.