Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε στην Πορτογαλία και μονόπλευρο, θεωρητικά, το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, βλέποντας τη Μορεϊρένσε, να ψάχνει απέναντι στην αδιάφορη Ρίο Άβε, το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να «αγκαλιάσει» την 5η θέση και την έξοδο στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ.

Δύο συνεχόμενες ήττες για τη Μορεϊρένσε, με πρώτη το εντός 0-1 την Τσάβες και ακολούθως το 1-3 της περασμένης εβδομάδας στο «Ντο Μπέσα» από τη Μποαβίστα, με θετικό πάντως πως διατήρησε το +4 από την 6η στον βαθμολογικό πίνακα, Γκιμαράες, την οποία μάλιστα φιλοξενεί την τελευταία αγωνιστική. Ένα άψυχο εκτός περιοχής σουτ, η μόνη απειλή της Μορεϊρένσε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μποαβίστα, στο οποίο βρέθηκε δίκαια 0-1 πίσω στο σκορ, σημειώνοντας μάλιστα πως η αντίπαλος της είχε και ένα οριζόντιο δοκάρι. Σε ρηχά νερά η Μορεϊρένσε και στην επανάληψη, μειώνοντας απλά το σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μορεϊρένσε, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο «Χοακίμ ντε Αλμέιδα Φρέιτας», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δραματικό 2-2 φιλοξενώντας την Πόρτο, βλέποντας την Ρίο Άβε να μην δείχνει αδιαφορία, παρά το γεγονός πως μόνος στόχος, αν φυσικά υπάρχει, είναι το καλύτερο βαθμολογικό πλασάρισμα και η 7η θέση, μειώνοντας δραματικά ταυτόχρονα, τις λίγες ελπίδες των «δράκων» για τον τίτλο. Κυρίαρχος η Πόρτο στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, έχοντας, πέρα από τα δύο της τέρματα και ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητα κακοί οι «δράκοι» στην επανάληψη, δίνοντας την ευκαιρία στην Ρίο Άβε να ανέβει μαζικά, να έχει αρχικά οριζόντιο δοκάρι στο εβδομήντα πέντε και να μειώσει ακολούθως σε 1-2, με αριστοτεχνικό πλασέ του Νούνο Σάντος στο ογδόντα τέσσερα. Σαν να μην έφτανε μάλιστα αυτό, η Ρίο Άβε «τιμώρησε» την Πόρτο στο ενενήντα, έστω και με τυχερό τρόπο, με κόντρα σε σουτ του Ρονάν. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Ρίο Άβε, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μοιρασμένο απόλυτα το ρεκόρ, σε έξι ματς την τελευταία δεκαετία ανάμεσα στις δύο ομάδες με γηπεδούχο τη Μορεϊρένσε (2-2-2), σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα αλλά και το ισχυρότερο κίνητρο της Μορεϊρένσε, παρά το γεγονός, πως η εκτός στόχων Ρίο Άβε, δεν δείχνει αδιαφορία.